Diyarbakır'daki kentsel dönüşüm projesinde teslimler başladı

Fiskaya bölgesindeki dönüşüm çalışmasında sona gelindi.

31 August 2021
Diyarbakır'daki kentsel dönüşüm projesinde teslimler başladı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından inşa edilen Diyarbakır Fiskaya Kentsel Dönüşüm Projesi'nde hak sahiplerine teslimler başladı.

AA'nın aktardığı habere göre, Fiskaya bölgesindeki Dicle ile Feritköşk mahalleleri 2017 yılında riskli alan olarak ilan edilmişti. Bölgede TOKİ tarafından kentsel dönüşüm başlatılmıştı.

Teslim töreninde proje hakkında konuşan Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, projede hak sahipliği ve gayrimenkul değerleme çalışmalarının Bakanlık tarafından gerçekleştirildiğini belirterek, "Son dönemde Türkiye'deki afetler ve Çevre Şehircilik Bakanlığımızın iş yükünün artması dolayısıyla yetki devri yapıldı. Bundan sonraki kısmını Büyükşehir Belediyesi olarak devam edeceğiz" diye konuştu.

GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Vatandaşlarla anlaşma yapılması için Büyükşehir Belediyesi olarak görüşmelerin devam ettiğini söyleyen Karaloğlu, Dicle Mahallesinde birinci bölgedeki hak sahipleriyle 15 Temmuz itibariyle görüşmeler yaptıklarını, neticelenenlerle sözleşme imzaladıklarını, TOKİ tarafından yapılan konutların anahtar teslimini yapacaklarını aktardı.

GÜVENLİ KONUTLAR İNŞA EDİLİYOR

Diyarbakır'ı görünümüyle, kültürüyle ve sosyal dokusuyla aslına dönüştürme noktasında gayretlerinin olduğunu belirten Vali Karaloğlu, "Birinci etapta kentsel dönüşüm için yeni bir konut yüklemeyeceğiz. Bu bölge tamamen yeşil alan kalacak. Vatandaşlarımızla hak sahiplerimizle helalleşip el sıkıştıktan sonra orayı boşaltacağız, yıkacağız. Orası yeşil ve sosyal donatı alanı olacak. Fiskaya'nın yeşiliyle buluştuğu muhteşem bir manzarayı inşallah hep birlikte ortaya çıkarmış olacağız. Vatandaşlarımız inşallah yeni konutlarında huzur ve güven içerisinde yaşamlarını devam ettirecek. Onlara hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum