Diyarbakır'daki kiralarda dikkat çeken artış

Diyarbakır'da son günlerde konut kiralarının yüzde 300 oranında zamlandığı belirtiliyor.

10 August 2020
Diyarbakır'daki kiralarda dikkat çeken artış Ağustos ve Eylül ayları, Türkiye genelinde taşınma, yeni ev kiralama gibi faaliyetlerin yoğun olduğu aylar olarak biliniyor. Bu dönemde bazı şehirlerde suni fiyat artışlarının yaşandığı görülüyor.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Diyarbakır'da konut kiralarına fırsatçılar tarafından yüzde 300'e varan oranla zam yapıldığı belirtildi. Kayapınar ve Bağlar ilçelerinde bayram öncesi bin ile bin 600 TL arasında kiralanan dairelere bayram sonrasında 4 bin TL seviyesinde kira talep ediliyor. Durum böyle olunca kiracıların ev bulma konusunda zorluk çektiği belirtiliyor.

SON 2 HAFTADA BÜYÜK ARTIŞ

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Diyarbakır Emlakçılar Derneği Başkan Yardımcısı Fırat Akçakmak, özellikle son 2 haftada kiralık daire fiyatlarında artışların olduğunu belirterek, "40 gün önceye kadar daire artışları oldu. 20 gün önce arsa artışları oldu. Şimdi son 2 haftada yüzde 50-60 bandında kira artışları oldu. Bu artışlardan dolayı insanlarımız mağdur oluyor. Bu dönem tayin ve düğün dönemi. Kiracılar ev bulmak istiyor ama onu da bulamıyor. Sıkıntı yaşıyorlar" diye konuştu.

"YENİ İMAR ALANLARI AÇILMASI GEREK"

Fiyat artışının rekabet oluşmadığından yaşandığını, bu sorunun çözümü için de Diyarbakır'da imar alanları açılması gerektiği düşüncesini paylaşan Akçakmak, "Bizim yerel yöneticilerimizden ve Çevre Bakanlığı'ndan talebimiz Bağlar ilçesi, yeni Bağcılar dediğimiz Nevruz alanı, Hashavar tarafı, Dokuzçeltik bölgesi, Kayapınar ilçesi Talaytepe ve Yolboyu Mahallesi'nin imara açılmasıdır. Bunlar açılmadığından dolayı arsaların fiyatları aldı başını gidiyor. Daire fiyatları ve kiralar arttı. Böyle olduğu zaman, insanlarımız sabit giderleri çoğaldığından mağdur oluyor. Tayinleri çıkıp kente gelen arkadaşlar var. Her gün ev arıyorlar ama bulamıyorlar" şeklinde konuştu.

Kiraların yanı sıra konut fiyatlarının da dengelenmesi için de imar durumunun şart olduğundan bahseden Akçakmak, "Özellikle Yenişehir, Bağlar ve Kayapınar bölgesinin imara açılması lazım. Yoksa fiyatların dengede olması mümkün değildir. Daire ve kira fiyatları da bu şekilde düşmez. Çünkü fırsatçılara gün doğuyor. Burada rekabet oluşmadığından dolayı fırsatçılık doğuyor. Bu durumda mağdur olanlar insanlarımız oluyor" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum