Doka’dan İnşaat Maliyetlerini Azaltan Çözüm

10 Kasım 2015
PAYLAŞ
Doka’dan İnşaat Maliyetlerini Azaltan Çözüm

Doka Türkiye Genel Müdürü Ender Özatay otomatik tırmanır kalıp sistemlerinin projelerde kullanılmasının inşaat maliyetlerini aşağı çektiğini açıkladı...

Doka, inşaat yatırımlarında azalar kar marjlarına çözüm getirdi. Doka, otomatik tırmanır kalıp sistemleri ile inşaat maliyetlerinin aşağı çekilmesinde yatırımcı firmalara büyük katkıda bulunuyor.

Doka Türkiye Genel Müdürü Ender Özatay, "Gerek inşaat malzemelerinin birim fiyatlarındaki gerekse arsa fiyatlarının artış ve işçilik fiyatlarının yükselmesi, kalifiye işçi bulma konusunda yaşanan sıkıntılar maliyetlerin artmasına neden oluyor. Diğer bir sıkıntı ise iş kazalarının yol açtığı maddi ve manevi kayıplar. Biz inşaat firmalarına işin daha hızlı ilerlemesi, işçilik maliyetlerinin düşmesi ve iş kazalarının engellenmesi yönünde bir reçete sunuyoruz; bu da Endüstriyel kalıp. Yatırımcı firmalara, “daha temel atılmadan projenizi otomatik tırmanır kalıp sistemiyle dizayn ederek, yatırım aşamasında maliyetlerinizi azaltabilirsiniz” diyoruz. Çünkü özellikle otomatik tırmanır kalıp sistemleri ile çok katlı yapılarda kat çıkma hızı 3 güne kadar düşürülebiliyor. İşçilik maliyetleri de %70’e kadar azaltılabiliyor" dedi.

Otomatik tırmanır kalıp sistemlerinin inşaat yatırımlarındaki maliyet konusunda basit bir hesapla ile açıklama getiren Özatay, "Şöyle bir hesap yapılabiliriz: Aylık gideri 1 milyon TL olan 30 katlı bir binayı ele alalım. Otomatik tırmanır kalıp sistemiyle her bir kat için yapım süresi 5 gün kısalıyor. Toplamda ise 150 gün, yani 5 ay azalıyor. 5 ay erken biten 30 katlı bir yapıda, aylık 1 milyon TL’den 5 milyon TL tasarruf sağlanabilir. Otomatik tırmanır sistem için bu yapıda kabaca 2 milyon TL ek yatırım yapılması gerektiğini düşünürsek, yapımcı firma buradan 3 milyon TL kar edebilir. Böyle bir projede metrekare satış fiyatını 5000 TL alırsak bu 600 metrekare konutun satış hasılatı kadar ek bir kar demek. Bu da yatırımcı için 100 metrekareden 6 konutun satış hasılatı kadar ek kar anlamına gelir." dedi.


"Doka’dan İnşaat Maliyetlerini Azaltan Çözüm" haberine ait yorum yok

Yorum Yap