Dönüşümde vatandaşın mağduriyetini kaldıracak dönem başladı

Kentsel dönüşümde yeni dönem heyecanı yaşanıyor.

21 October 2019
Dönüşümde vatandaşın mağduriyetini kaldıracak dönem başladı Türkiye genelinde sürdürülen kentsel dönüşüm ve gelişim çalışmalarının devamlılığı için birtakım düzenlemeler yapılmıştı. Vatandaş ile yüklenici firma arasındaki sorunları ortadan kaldıracak düzenlemeler resmen yürürlüğe girdi.

'Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'un uygulama yönetmeliğinde yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı. AA'nın haberine göre, değişiklik sonrası kentsel dönüşüme giren bir binada çalışmalar 6 ay durursa veya inşaatın bir sene içinde başlamaması durumunda müteahhitler ile yapılan sözleşmeler fesih edilebilecek. Sözleşmenin fesih işleminde ilgili idarenin tespit, tutanak ve kayıtları, yapı denetim sistemindeki kayıtlar, fotoğraflar, uydu görüntüleri belgelerle sunulmak zorunda.

Kentsel dönüşüme giren müteahhitler için de iş deneyim yetkisi aranacak. Ayrıca yapı ruhsatı alınmadan önce yapının yaklaşık maliyet bedelinin yüzde 10'u kadar teminat da talep edilecek.

KENTSEL DÖNÜŞÜM YENİDEN CANLANABİLİR

Kentsel dönüşüm çalışmalarında yapılan değişiklikleri değerlendiren İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, yapılan düzenlemelerle son zamanlarda zayıflayan inşaat sektörünün ve kentsel dönüşüm çalışmalarının yeniden canlanabileceğini ifade etti.

Yeni yönetmeliğin vatandaşın hak ve menfaatini korumaya yönelik yapıldığını ve kendilerinin de bu değişiklikleri desteklediklerini belirten Tellioğlu, "Düzenleme vatandaşın mağduriyetini giderici şeyler içeriyor ama alınacak yeni tedbirlerle dönüşüm sayısını da artırabiliriz. Müteahhide başka teşvik hükümleri getirilebilir. Yönetmelik sivil toplumla iş birliği içerisinde hazırlanırsa ve kentsel dönüşümün hızını artıracak olumlu maddeler de eklenirse, dönüşümünün devamı sürdürülebilir kılınır" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum