Dönüşümle enerji verimliliği yüksek binalar doğuyor

Kentsel dönüşüm, enerji verimliliği açısından da önem taşıyor.

11 January 2020
Dönüşümle enerji verimliliği yüksek binalar doğuyor Türkiye genelinde sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmalarıyla doğal afetlere karşı güvenli ve modern yaşam alanlarının kazandırılmasının yanı sıra günümüzde büyük önem taşıyan enerji verimliliği açısından da uygun binalar oluşturuluyor.

6-12 Ocak Enerji Verimliliği Haftası nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Türkiye İMSAD (Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, mevcut binalarda enerji verimliliğinin yaygınlaşması gerektiğine değinerek, "Yüksek gibi görünen yatırım maliyetini kısa sürede karşılayan enerji verimliliği uygulamalarıyla, mevcut binalarımızda uzun yıllar enerji israfını önlemek elimizde. Yeni binaların yanı sıra mevcut binalarda sağlanacak enerji verimliliğiyle cari açığı düşürülebiliriz" şeklinde konuştu.

"KENTSEL DÖNÜŞÜM BİR FIRSAT"

Türkiye genelinde enerji verimliliğine uygun binalar üretmek adına kentsel dönüşümün bir fırsat olduğundan bahseden İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan, "İmalat sanayisinin ve hizmetler sektörünün en önemli girdilerinden birini enerji oluşturuyor. Ülkemiz enerjide büyük oranda dışa bağımlı. Toplam enerji tüketiminin sadece yüzde 25'i yerli kaynaklardan elde edilmektedir. Yüzde 75'i doğalgaz petrol gibi ithalata dayalı. Sanayimiz yüzde 25, konutlarımız yüzde 35 olmak üzere toplam enerjinin %60'ını tüketmektedir. Keza sera gazı salınımlarını da düşündüğümüzde, ülkemizin her geçen gün artan enerji talebinin yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanması, enerjinin verimli kullanılması, sürdürülebilir ekonomik büyüme ve istikrar için son derece önemlidir. Binalarda enerji verimliliği ile enerji ithalatında yüzde 20 tasarruf sağlayabiliriz" ifadelerini kullandı.

1 Ocak 2020 günü itibarıyla Enerji Kimlik Belgesi alımının zorunlu hâle getirildiğini hatırlatan Erdoğan, "Yeni binaların ise iskan alabilmesi için en az C sınıfı Enerji Kimlik Belgesi almaları gerekiyor. Ancak her zaman olduğu gibi bu konuda da kamuoyunu yanıltıcı uygulamalar başlamış durumda. Piyasada özellikle internet üzerinden 30-40 TL'lere Enerji Kimlik Belgesi verildiği ile ilgili ilanlar var. Her alanda olduğu gibi bu alanda da denetim şart. Vatandaşlarımızın bu tip kişi ve firmalara itibar etmemeleri, yaşadığı binada kullanılan inşaat malzemesini ve bunların uygulanmasını mutlaka sorgulamaları gerekiyor" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Kentsel dönüşümde özel hesaptan, yeni kredi desteği

Kentsel dönüşümde özel hesaptan, yeni kredi desteği

Kentsel dönüşüm kapsamında hak sahipleri için yeni düzenleme yapıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan Cum

03 June 2022


Kentsel dönüşüm desteği artıyor: 1,2 milyar lira kira yardımı

Kentsel dönüşüm desteği artıyor: 1,2 milyar lira kira yardımı

Kentsel dönüşüm çalışmaları tüm yurtta sürüyor. Riskli yapıların dönüşümü için yatırım değeri 110 mi

07 February 2022


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum