Döviz Kurunun Artması İnşaat Sektörünü Etkiler mi?

Döviz kurlarında devam eden yükseliş inşaat sektörünü nasıl etkiler? İşte inşaat sektörü temsilcilerinin konuyla ilgili yorumları...

21 Ağustos 2015
Döviz Kurunun Artması İnşaat Sektörünü Etkiler mi?

Döviz kurlarında devam eden yükseliş inşaat sektörünü nasıl etkiler? İşte inşaat sektörü temsilcilerinin konuyla ilgili yorumları...

Gayrimenkul satışları belli bir ivmede sürüyor ancak döviz kurundaki artışın bir süre daha devam etmesi maliyetlere de yansıyacak. Öncelikle inşaat malzemelerine kur zammı firmaları zora sokuyor.

YABANCI YATIRIMCI İÇİN KARLI DÖNEM

Ardından bir de borcunu dövizle alan inşaat firmalarının kur sorunu ortaya çıkıyor. Firmalar bu maliyetleri gayrimenkul fiyatlarına yansıtırsa yurtiçinde satış yapamamaktan endişeleniyor. Eğer kur zammı fiyatlara yansıtılmazsa da zararına satış yapmış olacaklar. Bu durumdan tek kârlı çıkan ise yabancı konut alıcısı. Bu kitle son zamanda dövizini bozdurup Türkiye’den ev alma yoluna gidiyor. Ama inşaat şirketleri bu konuda uyarılarda bulunuyor.

İnşaat sektörü temsilcilerinin konuyla ilgili değerlendirmeleri ise şöyle :

Teknik Yapı YÖNETİM KURULU BAŞKANI NAZMİ DURBAKAYIM

Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, kurun son haftalarda psikolojik sınırların üzerine çıkmasını geçici bir durum olarak gördüklerini ancak kendilerini endişelendirmeye başladığını söyledi. Durbakayım, şöyle devam etti: “Son beş yıldır inşaat sektöründeki maliyetlerinin ancak yüzde 5 gibi küçük bir kısmının döviz kurlarından etkilendiğini belirtiyorduk. Bu durum bugün de değişmedi. Ancak yatırım aracı olarak gayrimenkulü tercih edenlerin alımlarında gözle görülür bir düşüş oldu. Yaşanan döviz artışının mevcut siyasi konjonktürden kaynaklandığını, Türkiye ekonomisiyle ilgili o lmadığını da çok iyi biliyoruz”

AĞAOĞLU ŞİRKETLER GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI ALİ AĞAOĞLU

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Rahmi Koç’un 2001 krizinde söylediği ‘gözlüklerim buğulu, burnumun ucunu göremiyorum’ ifadesini kullanarak, “Bu döneme çok uygun bir laf. Bir sorun yok gibi ama bu belirsizliği çok daha fazla ekonomi kaldırmaz. Öncelikli olarak hükümetin belli olması lazım. Düşük döviz Türkiye’nin başına her zaman beladır. Dövizin seviyeleri bizi çok etkilemez. Dışarıdan bize kötü bir bakış yok ama bu siyasi belirsizlikten kuşkulanıyorlar” dedi.

DAP HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI ZİYA YILMAZ

Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, seçim sürecinin bir an önce atlatılarak, ekonomiye odaklanılması gerektiğini dile getirdi. Yılmaz, “Dolar çıkabileceği en yüksek noktada, buralarda kalmayacaktır ama buralarda bozdurup ev almak çok kârlı bir iş. Bunlar suni şeyler. Satışlarda hiçbir sıkıntı yok hatta durağan yaz dönemi olmasına rağmen her gün ev satıyoruz. En büyük sorun siyasi belirsizlik. Yoksa dövizini bu seviyeden bozdurup eve yatıran da var” diye konuştu.

EYG GAYRİMENKUL GELİŞTİRME İCRA KURULU BAŞKANI ÖMER FARUK ÇELİK

Millyet gazetesinde yer alan habere göre; EYG Gayrimenkul Geliştirme İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, yabancıların iş yaptıkları ülkelerde güven unsuruna dikkat ettiklerini vurgulayarak, şunları söyledi: “Güvenin olmadığı yerde her şey olabilir. Ekonominin temel taşı da güven. Eğer kur bu kadar hareket ediyorsa güven unsuruna dikkat etmek lazım. Artık ekonomi yönetiminin buna bir el atmasını gerekiyor. Önemli şirketlerin döviz borcu var”HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum