DSİ Projelerinden 10,8 Milyar Dolarlık Gelir

Türkiye'nin en önemli projeleri arasında gösterilen GAP, KOP, DAP ve TRAGEP'in yıllık 10,8 milyar dolar gelir elde etmesi öngörülüyor.

07 Ocak 2015
DSİ Projelerinden 10,8 Milyar Dolarlık Gelir

Türkiye'nin en önemli projeleri arasında gösterilen GAP, KOP, DAP ve TRAGEP'in yıllık 10,8 milyar dolar getiri sağlaması öngörülüyor.

Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yürütülen ve Türkiye’nin prestij projeleri olma özelliği taşıyan GAP, KOP, DAP ve TRAGEP tamamlandığında milli ekonomiye yılda 10,8 milyar dolar katkı sağlanacak.

Gelecekte en önemli sektörün gıda arzı ve güvenliği olacağını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bu yüzden tarım alanlarımızı sulayarak en yüksek verimi almak zorundayız. Türkiye’de uygulamaya koyduğumuz bölgesel sulama projeleri bu açıdan çok önemli. Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Konya Ovaları Projesi (KOP), Doğu Anadolu Projesi (DAP) ve Trakya Gelişim Projesi (TRAGEP) gibi projelerle Türkiye’yi dünyaya gıda ihraç eden bir ülke konumuna getireceğiz” diye konuştu.

GAP, KOP, DAP ve TRAGEP’in tamamlandığında milli ekonomiye 10,8 milyar dolardan fazla katkı sağlanacağını ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle devam etti:

Bu projeler sadece sulamada değil, içmesuyu ve enerji alanlarında da ülke ekonomisine büyük katkı verecek. GAP, KOP, DAP’ın sulama katkısı yaklaşık 5,7 milyar doları buluyor. Enerji anlamındaki katkıları 4,6 milyar dolar, içmesuyu bakımından katkıları ise 510 milyon doları buluyor. Ayrıca bu projeler tamamlandığında 2,6 milyon kişiye doğrudan istihdam imkanı sağlanacak

GAP ÖDENEĞİ 7 KAT ARTTI

Bu projelere geçmişte gereken önemin verilmediğini belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Biz göreve gelince bu ödenekleri sürekli artırdık. GAP’a 2003 yılında 211 milyon lira ödenek ayrılırken 2014 yılında bu ödeneği 1,36 milyar liraya çıkardık. 2015’te ise yatırım programında 1,402 milyar lira teklif ettik. Bu rakamlara bakıldığında GAP’a ayrılan ödeneğin 7 kat arttığı görülebilir” dedi.

2008 yılında ilan ettikleri GAP Eylem Planı ile projedeki işleri hızlandırdıklarının altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “GAP Eylem Planı ilan edilene kadar GAP kapsamında 272 bin 697 hektar alan sulamaya açılmıştı. Biz bu alanı 2014 sonu itibarıyla 442 bin 842 hektara çıkardık. 2015’te de 50 bin hektar daha sulamaya açarak 2015 sonu itibarıyla GAP kapsamında toplam 492 bin 842 hektarı sulamaya açmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

GAP'IN EKONOMİYE KATKISI

GAP çerçevesinde 22 Baraj, 17 Hidroelektrik Santralı, 1,058 milyon hektar sulama alanı ve 9 adet içmesuyu projesinin bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bu projenin ülke ekonomisine sulama katkısı 2,2 milyar dolar, enerji katkısı 4 milyar dolar, içmesuyu katkısı ise 400 milyon dolar olmak üzere toplam 6,6 milyar dolar” bilgisini verdi.

KOP KAPSAMINDA 1,1 MİLYON HEKTAR SULANACAK

Türkiye’nin diğer büyük projesi KOP çerçevesinde de 14 adet sulama, 3 adet içmesuyu, 1 adet enerji tesisinin yer aldığını ve 1,1 milyon hektar sulama alanının bulunduğunu belirten Eroğlu, şöyle devam etti: “Bu proje kapsamında ayrıca 1,5 milyon kişiye içmesuyu temin edilecek ve yılda 3 milyar kiloWatt.saat enerji üretilecek. Projenin tamamlanmasıyla ülke ekonomisine sulama anlamında yıllık 2,2 milyar dolar, enerji bakımından 300 milyon dolar, içmesuyu açısından ise 70 milyon dolar olmak üzere toplam 2,57 milyar dolar katkı sağlanacak

DAP : 14 İLDE 49 PROJE

Uyguladıkları diğer bir projenin ise 14 ildeki 49 proje demetinden meydana gelen DAP olduğunu vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu projenin de tamamlanınca ülke ekonomisine sulama da yıllık 1,078 milyar dolar, enerjide 300 milyon dolar, içmesuyunda 40 milyon dolar olmak üzere toplam 1,418 milyar dolar katkı vereceğini söyledi. Bakan Eroğlu, ayrıca bu projeyle 1 milyon 220 bin kişiye doğrudan istihdam sağlanacağını da sözlerine ekledi.

TRAGEP'E 10 MİLYAR LİRALIK YATIRIM

Sulamadan ağaçlandırmaya, dere ıslahından taşkın erken uyarı sistemine, içmesuyu temininden atıksu arıtmaya, katı atık bertaraf tesislerinden erozyon kontrolüne kadar pek çok alanda yürütülen dev bir bölgesel kalkınma projesi olan TRAGEP kapsamında Trakya’ya 2017 yılına kadar 10 milyar liralık yatırım yapılması planlandı. TRAGEP çerçevesinde bölgede 556 adet proje uygulanarak, 2 milyon 44 bin dekar zirai arazi sulamaya açılacak. Böylece toplam sulanan arazi 2 milyon 784 bin dekara yükselecek ve bölgede yılda 557 milyon lira zirai gelir artışı sağlanacak.



HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İBB Başkanı Uysal, Eminönü-Alibeyköy projesinde tarih verdi

İBB Başkanı Uysal, Eminönü-Alibeyköy projesinde tarih verdi

İBB Başkanı Mevlüt Uysal yapım çalışmaları başlayan Eminönü ile Alibeyköy arasındaki tramvay projesi

11 Kasım 2017


Gayrettepe - 3. Havalimanı çalışmaları sürüyor

Gayrettepe - 3. Havalimanı çalışmaları sürüyor

Gayrettepe ve 3. Havalimanı arasında yapılacak yeni metro hattı ile ilgili Eyüp Belediye Başkanı Rem

10 Kasım 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.