Dudullu-Bostancı metro hattında ilk test sürüşü yapıldı

Anadolu Yakası gayrimenkul piyasasını doğrudan ilgilendiren önemli çalışmada sona yaklaşıldı.

16 December 2021
Dudullu-Bostancı metro hattında ilk test sürüşü yapıldı İstanbul Anadolu Yakası'nda 4 ilçeden geçen ve birçok bölgenin gayrimenkul piyasasına doping etkisi yaratan Dudullu-Bostancı metro hattında çalışmalar sürüyor. Önemli projede bugün ilk kez test sürüşü yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ataşehir Mevlana ve Kayışdağı istasyonları arasında yapılan test sürüşüne katıldı.

Dudullu-Bostancı metro hattının çok önemli bir hat olduğunu belirten İmamoğlu, "Bostancı'da sahile inmesi önemli. Bir yandan Dudullu Sanayi bağlantısı, Ümraniye'nin, oradan özellikle Ataşehir'in kentsel yaşamın içini de besleyen çok önemli bir hat. Denizle buluşuyor olması ve Bostancı'dan deniz yoluyla entegre bir süreci bağlantılı hale getirmiş olması çok iyi şeyler kazandıracak Anadolu yakasına. Tabii aynı zamanda Kadıköy, Tavşantepe'yi kesiyor; o da bir avantaj. Dolayısıyla başka hatlara da erişebilme şansı var. Rahatlıkla Göztepe, Ataşehir ve Ümraniye hattına da kesişebilecek bir aktarmayla ulaşabilecek pozisyonu söz konusu. Anadolu yakası için çok kıymetli" ifadelerini kullandı.

AÇILIŞ İÇİN HEDEF 2022 SONU

Dudullu-Bostancı metro hattının 2018 sonunda İller Bankası'ndan alınan bir ödenekle yapılmaya başlandığını hatırlatan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Ama o ödenek de bitmiş. Tamamen durmuş bir şekilde aldık, yüzde 50'lerde. Uzun süre tabii beklendi, çünkü bir kaynağı yoktu. Öz kaynakla yol aldık. Sıkı bir öz kaynak ayırdık buraya. Kredi işlemlerinde de son aşamaya gelindi. Kalan kısmıyla ilgili de Allah'ın izniyle süreci toparlayıp, burayı bir an önce İstanbulluya hediye etmek istiyoruz. Şu an yüzde 85 seviyelerinde bir metro hattında gidiyoruz. İstasyonları çok iyi değerlendirmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

Hattın açılışı hakkında da konuşan İmamoğlu, "İnşallah 2022'nin sonuna bu hattı yetiştirip, çok değerli bir metro hattını İstanbullulara kazandırmak arzusundayız. Metro, İstanbul ulaşımının tek çözümüdür. Dolayısıyla bütün kaynaklarımızla buraya çalışmamız şart. ‘Allah tamamına erdirsin' diyelim" dedi.

13 İSTASYONDAN OLUŞUYOR

Kadıköy, Maltepe, Ataşehir ve Ümraniye ilçelerinden geçecek Dudullu-Bostancı metro hattı şu istasyonlardan oluşuyor: Bostancı, Emin Ali Paşa, Ayşekadın, Kozyatağı, Küçükbakkalköy, İçerenköy, Kayışdağı, Mevlana, İmes, Modoko, Dudullu, Huzur, Parseller.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum