Dünyanın En Pahalı 10 Binası

Dünya üzerinde her geçen gün bir proje hayata geçiriliyor. Ama aralarında bazıları var ki değerleri milyar dolarla ölçülüyor.

23 Kasım 2014
Dünyanın En Pahalı 10 Binası

Dünya üzerinde her geçen gün bir proje hayata geçiriliyor. Ama aralarında bazıları var ki değerleri milyar dolarla ölçülüyor.

Hazırlayan: Tugay TOPÇU / Yeniemlak.com

Küresel kapsamda emlak ve gayrimenkul, en çok yatırım yapılan sektörlerin başında geliyor. Konut projeleri ve kamu projelerinin ardı arkası kesilmiyor. Bunlara ek olarak 'nish' diye tabir edilen ve eşine az rastlanan mega projeler de inşaat sektörünün ihtişamını gözler önüne seriyor.

Biz de bu paralelde, hizmete açılmış olan en maliyetli binaları sizler için araştırdık.

İşte dünyanın en pahalı 10 binası :

1- The Marina Bay Sands Resort

Dünyanın en pahalı bağımsız kumarhanesi olma özelliğine sahip olan The Marina Bay Sands Resort, Singapur'da bulunuyor. 1 milyon 300 bin metrekarelik kongre ve sergi merkezinin yanı sıra 800 bin metrekarelik AVM, bir müze, 2 tiyatro, bir buz pateni pisti, 7 şef restoranı ve devasa bir otele sahip olan projenin maliyeti 8 milyar dolar. Bu özelliği ile dünyanın en pahalı binası olan tesis, Moshe Safdie's Architects tarafından tasarlandı. 2009 yılında teslim edilmesi planlanan proje gecikmeli olarak Haziran 2010 tarihinde resmen hizmete girdi. Projenin 8 milyar dolar olduğuna bakıp da 'aman ne gerek vardı' demeyin çünkü üretici firma bu devasa tesisin yıllık 1 milyar dolar ciro yapacağını öngörüyor. Günde 25 bin ziyaretçiye ev sahipliği yapan tesis, 3 futbol sahasına bile sığamayacak derecede peyzaj alanına sahip. Bu alanda 250 ağaç ve 650 çeşit bitki yer alıyor.

2- The Emirates Palace

Birleşik Arap Emirlikleri'nin Abu Dabi bölgesinde hayata geçirilen The Emirates Palace, ülkenin en lüks otelleri listesinin başında geliyor. Mimar John Elliott tarafından tasarlanan otelin maliyeti yaklaşık 4 milyar pound. Bir kısmı Kasım 2005'te hizmete giren otelin tamamı 2006 yılının sonlarında teslim edildi. Toplamda 850 bin metrekarelik alan üzerine kurulan projede 2 bin 500 araç kapasiteli otopark, dev bir marina ve helikopter pisti bulunuyor. Dünyanın en pahalı ikinci oteli olan Emirates Palace'ta 92'si suit olmak üzere toplam 394 oda bulunmaktadır. Altından objelerin yer aldığı odalarda lükse dair her türlü detay düşünülmüş. Otelin üst katlarında yer alan odalarda Birleşik Arap Emirlikleri Kraliyet Ailesi ve devlet adamları kalıyor. Ayrıca 11 milyon dolar değerindeki dünyanın en pahalı Noel ağacı da bu otelde yer alıyor.

3- The Cosmopolitan of Las Vegas

ABD'nin Las Vegas şehrinde bulunan The Cosmopolitan binası 3.9 milyar dolarlık maliyetiyle dünyanın en pahalı 3'üncü binası olma özelliğine sahip. Ülkenin en lüks kumarhanesi ve otel kompleksi olan The Cosmopolitan 'kumarbazların mabedi' olarak da biliniyor. 2010 yılının Aralık ayında hizmete giren komplekste toplam 2 bin 995 otel odası bulunuyor. 75 bin metrekarelik kumarhane, 300 bin metrekarelik AVM ve 40 bin metrekarelik SPA ve fitness tesisine sahip olan The Cosmopolitan of Las Vegas projesinde ayrıca 1800 kişilik tiyatro salonu ve 150 bin metrekarelik kongre merkezini de bünyesinde bandırıyor.

4- The Wynn

Dünyanın en pahalı 4'üncü binası da Las Vegas'ta bulunuyor. Tahmin edeceğiniz gibi bu devasa kompleks de büyük bir kumarhane ve otelden oluşuyor. 2.7 milyar dolara mal olan The Wynn'in yalnızca otel bölümü 215 bin metrekarelik alanda inşa edildi. 45 katlı olan otelde toplam 2 bin 716 oda bulunuyor. Tesiste ayrıca 111 bin metrekarelik kumarhane, 223 bin metrekarelik kongre merkezi ve 76 bin metrekarelik perakende alanı mevcut.

5- The Venetian Macao

Çin'in güneyinde yer alan Makao bölgesinde 2.4 milyar dolar maliyetle inşa edilen The Venetian Macao, Las Vegas Sands şirketi tarafından yaptırıldı. 10 milyon 500 bin metrekarelik dev bir alana sahip olan kompleks büyük bir kumarhane ve 40 katlı bir otelden meydana geliyor. Asya'nın en büyük oteli olarak kabul edilen The Venetian Macao aynı zamanda dünyanın en büyük 6'ıncı binasıdır. Temmuz 2007'de inşası tamamlanan bu Dev Yapı resmi olarak 18 Ağustos 2007 tarihinde hizmete girdi. 1 milyon 200 bin metrekarelik kongre alanı ve 1 milyon 600 bin metrekarelik alışveriş merkezine sahip olan projede 3 bin adet suit yer alıyor. Kompleksin 550 bin metrekarelik alanı ise kumarhaneye ayrıldı.

6- The Antilia

Sıradaki ne devasa bir otel ne de büyük bir kumarhane... Dünyanın en pahalı 6'ncı binası Mukesh Ambani ve ailesi için inşa edilen 568 metre yüksekliğinde bir kule... 27 kata sahip olan bu aile evinin maliyeti yaklaşık 2 milyar dolar olarak lanse ediliyor. 398 bin metrekarelik alan üzerine kurulan The Antilia'nın inşası 3 yıl sürdü. Binada sağlık kulübü, spor salonu, dans stüdyosu, yüzme havuzu, balo salonu ve çeşitli hobi odaları bulunuyor. Zemin katında da 160 araç kapasiteli bir otoparkı var. Antilia'nın en dikkat çekici özelliklerinden biri ise Ambani ailesinin hizmetinde 600 kişinin çalışması...

7- The Bellagio

Nevada, Las Vegas'ta bulunan lüks bir otel ve kumarhane olarak hizmet veren The Bellagio, MGM Resorts International şirketine ait. The Bellagio'yu diğer kumarhanelerden ayıran özelliği 8 bin metrekarelik yapay göle sahip olması. Binanın lobisinde 2 bin el yapımı cam çiçek ve 2 bin metrekarelik görkemli bir tavan mimarisi yer alıyor. Lobi, binaya giren ziyertçilere 'görkemli bir selamlama' ile karşılamak amacıyla dekore edilmiş. Ana kulesi 46 katlı ve 508 metre yükseliğinde olan The Bellagio'nun bu bölümünde 3 bin 15 oda mevcut. Ana kulenin güneyinde ise 392 metre yüksekliğinde 33 katlı bir de SPA kulesi bulunan The Bellagio'nun bu bölümünde ise toplam 935 oda bulunuyor.

8- The Palazzo

Dallas merkezli HKS Inc. tarafından inşa ettirilen The Palazzo, Las Vegas'ın en yüksek oteli olarak kabul edilmektedir. Suit odalarının 720 metrekareye yakın bir büyüklüğü sahip olması ile popülerdir. Şubat 2006'da yapımına başlanan The Palazzo'nun resmi açılışı 17 Ocak 2008 yılı olarak kayda geçildi. 6 milyon 948 bin 980 metrekarelik alana konumlanan bu lüks casino ABD'nin metrekare bazında en büyük yapıları arasında gösterilmektedir. 1.8 milyar dolarlık bir tesis olan The Palazzo, 642 metre yüksekliğinde olup 3 bin 443 oda kapasitesi ile hizmet vermektedir. The Palazzo, ABD'nin LEED sertifikası almış en büyük yapısı olarak kabul edilmektedir. Metrekare bazında dünyanın en büyük 11'inci binası olan The Palazzo aynı zamanda Batı Yarımküre'nin en büyük ikinci yapısıdır.

9- Taipei 101

Galeri

Taipei 101, diğer adıyla Taipei Dünya Finans Merkezi, Tayvan'ın dünyaca ünlü gökdelenidir. Dubai'deki Burj Khalifa'nın açılışına kadar dünyanın en yüksek binası olma özelliğine sahip olan Taipei 101 adını 101 katlı olmasından almıştır. LEED Platin sertifikasına sahip tek bina olan Taipei 101 aynı zamanda dünyanın 'en yeşil' yapısıdır. Tayvan'ın sembolü haline gelen Taipei 101'in inşaatı 2004 yılında tamamlandı. Taipei 101, Asya geleneğini andıran mimarisi ile teknolojinin birleşmesini temsil etmek adına tasarlandı. En büyük özelliklerinden biri ise tayfun, deprem gibi doğal felaketlere karşı dayanıklı olarak inşa edilmesidir. Taipei 101, TFCC'ye aittir.

10- Burj Khalifa

Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai şehrinde bulunan Burj Khalifa 829,8 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek binası olarak ün saldı. 2010 yılının Ocak ayında hizmete açılan Burj Khalifa, 2 kilometrelik DowNtown Dubai projesinin en nadide parçasıdır. Skidmore, Owings ve Chicago Merrill tarafından tasarlanmıştır. Projenin toplam maliyeti 1.5 milyar dolarHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İlginç Tasarımlı Dağ Evi

İlginç Tasarımlı Dağ Evi

Brutalist tarzda inşa edilen bu muhteşem ev adını da temsil ettiği tarzdan alıyor: Casa Brutale

09 Temmuz 2015


Muhteşem Konteyner Ev

Muhteşem Konteyner Ev

Dünyanın en ilginç tasarımlarından biri olan konteyner ev ABD'nin Teksas eyaletinde bulunuyor. İşte

07 Temmuz 2015


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat