Elazığ Mustafa Paşa'da dönüşüm alanı büyütüldü

Deprem bölgesinde kentsel dönüşüm çalışmaları sürüyor.

09 February 2020
Elazığ Mustafa Paşa'da dönüşüm alanı büyütüldü Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ'daki çalışmalarına bugün de devam etti. Bakan Kurum, Rüstem Paşa Mahallesi'nde bulunan bir düğün salonunda depremzede ailelerle buluştu ve çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

AA'nın aktardığı habere göre, depremden en çok etkilenen bölgelerden olan Mustafa Paşa Mahallesi'nde 46 binadan 43'ünün yapılan incelemelerin ardından riskli olduğunu belirlediklerini belirten Bakan Kurum, "Yani hem beton hem demir kalitesi oldukça düşük binalar çıktı. Aldığımız verilere baktığımızda da Mustafa Paşa'nın yüzde 50'ye yakını ağır ve orta hasarlı binalar, geriye kalan kısımda da karot aldığımızda da birçok riskli binaların olduğunu görüyoruz. Evet, depremden etkilenmeyen ama deprem dışında binaları incelediğimizde de bu binaların riskli bina olduğunu görüyoruz. Beton sınıfının C20-25 olması gerekirken aldığımız numunelerde buraların olması gerekenin 3'te biri seviyesinde beton sınıflarına rastlıyoruz. Dolayısıyla mahallenin genelinde kötü bir yapı stoku var" ifadelerini kullandı.

Bahsettiği nedenlerden ötürü Mustafa Paşa bölgesinde kentsel dönüşüm alanının büyütülmesine karar verdiklerini belirten Bakan Kurum, "Gerçekten riskli olduğunu düşündüğümüz ne kadar bina varsa bu projenin içine katacağız. Bu alan içerisinde yaklaşık 1708 konut, 364 de ticarethane var. Buraya zemin+5 yaparak ancak buradaki hak sahiplerine yeterli kadar bağımsız bölüm üretebiliyoruz. Zemin+5 tasarım yaptık" diye konuştu.

HAZIR KONUTLARA TAŞINMA FIRSATI

Bizmişen'deki hazır ve oturulabilecek konutları ilk önce Sürsürü ve Mustafa Paşa mahallerinde yaşayan hak sahiplerine teklif ettiklerini ifade eden Bakan Kurum, "Eğer isteyen olmazsa veya fazla olursa da Elazığ'daki ağır hasarlılara dağıtacağız. Bununla ilgili önümüzdeki haftaya kadar başvurularınızı alacağız. Başvuran oldu oldu, olmadı diğer vatandaşlara açacağız. Çünkü elimizdeki konutları bir şekilde dışarıda kalan ağır hasarlı olanlara vermemiz lazım ki çadırda, konteynerde kalmasınlar. En azından sıcak bir evleri olsun orada kalsınlar. Şu ana kadar 500 kişi talep formu doldurmuş. Tabii biz alanları bugün sizinle paylaşıyoruz çünkü bu alanlar daha önce dahil değildi. Daha önce söylememiştik, yeni dahil ettik bu alanları" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum