Eminönü – Alibeyköy Tramvay Hattı

İstanbul Bayrampaşa'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

22 Mayıs 2015
Eminönü – Alibeyköy Tramvay Hattı

İBB Başkanı Kadir Topbaş, İstanbullulara Eminönü-Alibeyköy arasına tramvay hattı yapılacağının müjdesini verdi.

Eyüp Belediyesi tarafından Göktürk’te yaptırılacak olan Sağlıklı Yaşam ve Yürüyüş Parkuru’nun temelini atan Başkan Kadir Topbaş, törende yaptığı konuşmada Eminönü - Alibeyköy aksına 12 kilometrelik 18 istasyonlu tramvay hattı yapılacağının müjdesini verdi.

Göreve geldikleri günden bu güne İstanbul için yeni projeler ürettiklerini aktaran Topbaş, “Alt yapı ve ulaşım başta olmak üzere ardı arkası kesilmeyen hizmetlerimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Maalesef geçmişteki ihmalleri çözme adına çok büyük maliyetler ödeyerek yapmaya çalışıyoruz. Başarısız olursak, hizmetinizde kusur edersek bizi desteklemeyeceğinzi biliyoruz. Biz vatanımızın, insanımızın geleceğimiz için hizmet etmeye çalışıyoruz. Önemli olan devletin bekası. Makam ve mevkiiler gelip geçici” diye konuştu. Başkan Topbaş bu sözlerinin ardından, İstanbullulara Fatih, Eyüp ve Bayrampaşa ilçelerinde ulaşımı rahatlatacak yeni bir tramvay hattının yapılacağını da ilk kez açıkladı.

DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

12 KİLOMETRELİK TRAMVAY HATTI

Eminönü - Alibeyköy Tramvay Hattı Projesinin detaylarından bahseden Başkan Topbaş; "Eminönü'nden başlayan Fatih sahillerinden, Eyüp sahillerinden geçen ve Alibeyköy Cep Otogarı'na kadar gelen 12 kilometrelik bir tramvayın hazırlıklarını yaptık” dedi.

eminonu-alibeykoy-tramvay-hatti-1

Tramvay hattının yanına bisiklet yolu düşündüklerini ifade eden Başkan Topbaş, “Bu da bir raylı sistem olarak önemli. Eyüp Merkez'den de Bayrampaşa'ya çıkan bir tramvay olacak. O tramvay hattı da buna entegre olacak. Tramvay ile Haliç sahilinde seyahat imkanını ortaya koyacağız” diye konuştu.

EMİNÖNÜ - ALİBEYKÖY TRAMVAY HATTI GÜZERGAHI

Başkan Topbaş'ın müjdesini verdiği 12 kilometrelik Eminönü-Alibeyköy tramvay hattı 18 istasyondan oluşuyor. Eminönü ile Alibeyköy cep otogarı arasındaki seyahat süresini 30 dakikaya indirecek yeni tramvay hattı saatte 25 bin yolcu kapasiteli olacak. Eminönü, Küçükpazar, Kadir Has Üniversitesi, Fener, Balat, Feshane, Eyüp Teleferiği, Devlet Hastanesi, Silahtar, Bilgi Üniversitesi, Alibeyköy Merkez, Alibeyköy Metro Durağı ve Alibeyköy Cep Otogarı istasyonlarından oluşan yeni tramvay hattı Eyüp Meydanı'ndan Demirkapı ve Bayrampaşa'ya da ayrı bir hat ile bağlanarak entegre olacak.

İSTANBUL HAVARAY GÜZERGAHI İÇİN TIKLAYIN

Yeni tramvay hattının hemen yanında bir bisiklet yolu yapılacak ve rayların geçtiği alandaki yeşil doku korunarak bir yeşil hat oluşturulacak.

30 AYDA TAMAMLANACAK

Yapımının 30 ayda tamamlanması planlanan hat; İstanbullulara hizmet veren Haliç Metro Geçiş Köprüsü; inşası süren Mecidiyeköy - Kağıthane - Alibeyköy - Mahmutbey Metro Hattı ve yapımı planlanan Eyüp - Piyer Loti - Miniatürk Teleferik Hattı ile entegre olacak şekilde dizayn edildi.

Tramvay hattı tamamlandığında; Eminönü - Alibeyköy Cep Otogarı 29 dakika Bayrampaşa - Feshane 10 dakikaya inecek.

eminonu-alibeykoy-tramvay-hatti-2

-

Eminönü - Alibeyköy Tramvay Hattı

-

Böylelikle İstanbul'da ulaşımı rahatlatan tramvay hatlarına bir yenisi daha eklenmiş olacak. Eminönü - Alibeyköy Tramvay Hattı inşaat çalışmalarının başlangıç ve bitiş tarihleri ile ilgili henüz kesin bir bilgi yok.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Avrasya Tüneli aydınlatma tasarımıyla ABD’den ödüle layık görüldü

Avrasya Tüneli aydınlatma tasarımıyla ABD’den ödüle layık görüldü

Asya ve Avrupa kıtalarını ilk kez denizin altından birbirine bağlayan Avrasya Tüneli, tasarımında ku

09 Ağustos 2017


Ataköy- Basın Ekspres-İkitelli Metrosu 2019’da hizmette

Ataköy- Basın Ekspres-İkitelli Metrosu 2019’da hizmette

Ataköy - Basın Ekspres - İkitelli Metro Hattı’nın çalışmalarını yerinde inceleyen İBB Başkanı Kadir

09 Ağustos 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat