Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı hizmete açıldı

Birçok bölgenin gayrimenkul piyasasını etkileyen Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı açıldı.

01 January 2021
Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı hizmete açıldı Yapımına 2019 yılında başlanan ancak mali nedenler nedeniyle bir süre sonra inşaat çalışmaları duran Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı'nda mutlu sona ulaşıldı. Avrupa yakası için önemli çalışmalar arasında gösterilen proje, bugün düzenlenen törenle hizmete açıldı. Projenin sokağa çıkma kısıtlamasının sona ereceği 4 Ocak günü kullanıma sunulacağı belirtildi.

10 kilometre uzunluğuna sahip Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı'nda 14 istasyon yer alıyor. Projeyle Eminönü Alibeyköy arası 30 dakikaya inecek. Fatih ve Eyüp ilçelerinden geçen proje, çok sayıda bölgenin gayrimenkul piyasasına da doping etkisi yaptı.

Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı'nın durakları şu şekilde: Eminönü, Küçükpazar, Cibali, Fener, Balat, Ayvansaray, Feshane, Eyüp-Teleferik, Eyüp Devlet Hastanesi, Silahtarağa İstasyonu, Sakarya Mahallesi, Alibeyköy Merkez, Alibeyköy Metro, Alibeyköy Cep Otogarı.

"BAŞLATILMIŞ PROJELER YARIM KALMAYACAK"

Açılış töreninde bir konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yıla güzel bir başlangıç olsun istediklerini belirterek, "Bu değerli açılışı yapalım istedik çünkü İstanbul'umuza ve bütün milletimize çok şey yapmamız gerektiğini, insanlara istihdam ortamları yaratmamız gerektiğinin bir mesajını bu yılın ilk saatlerinde verelim istedik. Katılan bütün konuklarımıza bu süreçte emeği geçen herkese hoş geldiniz diyorum. İyi yıllar diliyorum" diye konuştu.

Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı'nın 2016 yılında ihale edildiğini, açılışının ise 2018 yılında yapılmasının planlandığını aktaran İmamoğlu, "Biz göreve geldiğimizde yüzde 55 oranında tamamlanmıştı. Biz göreve geldiğimizde çok büyük eksiklikleri gidererek devam ettik. Hemen biraz geride aktarma bölümde 1.3 kilometrelik rayları döşenmiş bölümde çökmeler yaşandı. Haliç kıyısı detaylı incelenmesi gereken bir zemin yapısına sahip. Biz bu 1.3 kilometreyi yıkıp tekrar yapının sağlamlığını sağladık. Ciddi zaman aldı ve ciddi maddiyata sebep oldu. Başka iyileştirmelerle beraber de hızla yol aldık. Bu yaşadığımız sorun İstanbul’un birçok noktasındaki metrolarda da var idi. Bugün biz başlatılmamış hiçbir hattın kalmayacağı noktaya geldik. Bulunamaz dendiği noktada finansman imkanları sağlayarak bütün metro hatlarımızı harekete geçirdik" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum