Emlak Konut 2 İhaleden 1.6 Milyar Lira Kazandı

Gerçekleştirdiği dev ihalelerle bilinen Emlak Konut, sadece 2 ihaleden 1.6 milyar liranın üzerinde arsa payı geliri elde etti.

12 Mayıs 2015
Emlak Konut 2 İhaleden 1.6 Milyar Lira Kazandı

Gerçekleştirdiği dev ihalelerle bilinen Emlak Konut, sadece 2 ihaleden 1.6 milyar liranın üzerinde arsa payı geliri elde etti.

Emlak Konut GYO’nun dün Ankara ve İstanbul’da gerçekleştirdiği iki dev arsa ihalesinde toplam satış geliri 5 milyar 267 milyon lirayı aştı. En yüksek teklifi veren şirketlerin ulaşmayı taahhüt ettiği bu rakamdan Emlak Konut GYO’ya 1 milyar 665 milyon lira arsa payı geliri düşecek.

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), dün Ankara ve İstanbul’da iki büyük arsa ihalesi gerçekleştirdi. Ankara’daki 137 bin 248 metrekarelik Yenimahalle İstasyon arsası ile 103 bin 277 metrekarelik İstanbul Kayabaşı 5. Etap arsasının ihalesinde toplam satış geliri 5 milyar 267 milyon 150 bin lirayı buldu.

İki ihale için Emlak Konut GYO’ya ödenecek arsa payı ise 1 milyar 665 milyon 953 bin lira oldu. Ankara Yenimahalle İstasyon Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin ikinci oturumunda en yüksek teklifi 1 milyar 258 milyon 365 bin lira ile Pasifik Gayrimenkul Yatırım İnşaat-Çiftay İnşaat İş Ortaklığı verdi. Ortaklık 4 milyar 194 milyon 550 bin lira ile arsa satışı karşılığı satış toplam geliri için de en yüksek teklifte bulundu.

KAYABAŞI 5. ETAP İKİNCİ KEZ İHALEYE ÇIKTI

İstanbul Kayabaşı 5. Etap arsa ihalesini ‘bölgedeki emlak fiyatlarını yükselttiği’ gerekçesiyle önceki ay iptal eden Emlak Konut GYO, dün aynı arsa için düzenlediği ihalenin sonuç oturumunda daha yüksek fiyatla karşılaştı. Tahincioğlu Gayrimenkul ile grup şirketi Nida İnşaat, Emlak Konut GYO’nun ikinci kez ihaleye açtığı Kayabaşı 5. Etap ihalesine 1 milyar 72 milyon 600 bin lira satış toplam geliri, Emlak Konut’a ise önerdiği yüzde 38’lik 407 milyon 588 bin lirayla ek yüksek teklifi verdi. Mart ayında yapılan ve Yıldızlar-HKM Ortaklığı’nın 1 milyar 32 milyon lira satış toplam geliri ve 475 milyon lira Emlak Konut payı sunarak kazandığı ilk ihale büyük tepki toplamış ve iptal edilmişti.

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “Ev fiyatlarının 1’ken 3 olmasına izin veremezdik, ‘Dur’ dedik ve iptal ettik” diye yorumlamıştı. Kurum, dünkü ihalenin ardından Emlak Konut GYO’nun payının yüzde 20 düştüğünü, bunun kendileri için yeterli olduğunu ifade etti.

'YILBAŞINDAN BERİ 16 MİLYAR LİRALIK İHALE YAPTIK'

Habertürk Gazetesi'nden Ünal Ereke'nin haberine göre; Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, ihalenin ardından yaptığı açıklamada Kayabaşı ihalesinde oluşan fiyatların ilk ihaleye göre oturmuş olduğunu, bunu olumlu bulduklarını söyledi. Emlak Konut GYO’nun payının yüzde 20 düştüğünü, bunun da kendileri için yeterli olduğunu belirten Kurum, “İhale sonucuna bize düşen pay olarak bakmak gerekiyor. Buradan bakıldığında iptal edilen önceki ihaleye göre yüzde 20’lik bir düşüş meydana geldi. Payımız 475 milyon liradan 407 milyon liraya geldi ki, bunu kabul edilebilir olarak gördük” dedi. Kurum, bu yıl içinde gelir paylaşımına yönelik olarak ihalesini yaptıkları alanların değerinin 16 milyar liraya ulaştığına dikkat çekti. Kurum, Emlak Konut GYO’nun payının 5.5-6 milyar lirayı bulduğunu vurguladı.


Bunlar da İlginizi Çekebilir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Emlak Konut'tan 500 lira taksitle konut sahibi olma fırsatı

Emlak Konut'tan 500 lira taksitle konut sahibi olma fırsatı

Emlak Konut GYO, Anadolu'da başlattığı fırsatla dar gelirli vatandaşları 500 lira taksitle ev sahibi

11 Ekim 2017


Bakırköy Şevketiye arsasının 2. oturum ihalesi iptal edildi

Bakırköy Şevketiye arsasının 2. oturum ihalesi iptal edildi

İlk oturumu 4 Ekim 2017 Çarşamba günü düzenlenen İstanbul Bakırköy Şevketiye arsasının 2. oturumu is

11 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.