Emlak Konut GYO İhaleleri Arsa Fiyatlarını Uçurdu

Sektörün öncü firmalarından Emlak Konut GYO, ihalelerindeki rekabet sebebiyle arsa fiyatlarını uçurdu.

25 Mart 2015
Emlak Konut GYO İhaleleri Arsa Fiyatlarını Uçurdu

Sektörün öncü firmalarından Emlak Konut GYO, ihalelerindeki rekabet sebebiyle arsa fiyatlarını uçurdu.

Emlak Konut GYO'nun önceki günlerde düzenlediği ihalelerde teklif sunan müteahhitler, rekabete kendilerini fazla kaptırmasıyla birlikte ihaleye çıkan arsaların metrekare bedellerinde çok büyük fiyat artışları oldu.

Emlak ve gayrimenkul sektöründe seçim dönemine kadar 10 milyar liralık kaynak girişi olacağını öne süren Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, İstinye ihalesi 3,6 milyar lira, Kayabaşı 5. Etap ise 1 milyar lira getirecek. 5-6 ihalenin daha hazırlığındayız. Bizim payımız da 3-3,5 milyar olur diye düşünüyoruz” açıklamasıyla piyasaya getiri sağlaması muhtemel kaynakları açıkça belirtti.

İnşaat sektörünün lokomotif firmalarından biri olan Emlak Konut GYO, yeni ihalelerini seçim dönemine kadar organize edecek.

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, ihale işlerinin yarattığı iş hacmi ile birlikte başta inşaat sektörü olmak üzere bu sektöre yakın olan 250 sektörün de canlanacağını belirtti. Buna bağlı olarak, sektör temsilcilerinin Emlak Konut GYO ihalelerindeki rekabetten doğan arsa fiyat artışlarını dengeleyememesi konut fiyatlarını artışa sürükleyecek.

-

Emlak Konut GYO İhaleleri Arsa Fiyatlarını Uçurdu

-

KONUTA ZAM YİNE GÜNDEMDE

2014 yılı içerisinde yapım süreci tamamlanan 766 bin yeni konutun yalnızca 541 bin adedi için oturum izninin çıkması, beraberinde başka sorunları da getiriyor. İnşaat sektörü temsilcilerine göre; Emlak Konut GYO ve benzeri ihalelerde satışa çıkan arsaların metrekare fiyatlarının dengesiz artışı hali hazırda satışı süren projedeki birim fiyatlarının aşırı derecede üzerinde olması; enflasyon, demir, çimento gibi yan sektörlerdeki temel girdilerde yaşanan fiyat artışlarını zorlukla dengeleyen inşaat şirketlerinin, erteledikleri konut zamlarını yeniden emlak ve gayrimenkul gündemine alması ihtimalini güçlendiriyor.

"FİYATLAR ÇOK DÜŞÜK KALDI BUNLARI ARTTIRALIM"

Emlak Konut GYO'nun İstinye ve Başakşehir ihalelerine katılan Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, “Gerçekleşen her iki ihalede ortaya çıkan metrekare fiyatları, İstanbul’da mevcut projelerdeki fiyatların çok üzerinde çıktı. Ortaya çıkan rakamlar, Emlak Konut’un orta ve alt gelir grubunu konut sahibi yapabilmesi için iyi bir kaynak olarak görülebilir. Bölgede bugüne kadar çok uygun fiyattan daire almış olanlar yüksek prim elde edebilir. Ancak diğer yandan daha yolun başındaki bir projede oluşan bu yüksek fiyat, bitmek üzere olan veya satışı tamamlanmamış projelerdeki metrekare fiyatlarının artışına neden olacak. Satışları devam eden proje sahibi firmalar 'Fiyatlarımız çok düşük kaldı. Bunları artıralım' diye düşünüp zam yapmaya başlayacak” sözleriyle olası bir konut zammının çok da şaşkınlıkla karşılanmaması gerektiğini belirtmiş oldu.

2015 YILINDA YAPI RUHSATLARI

Ekonomist Alaattin Aktaş da önceki ay kaleme aldığı analizinde 2015’te yapı ruhsatlarında yüzde 15-20 bandında bir artış olacağını öngörerek, “Yani bu yıl 880 bin ile 920 bin arasında dairenin izin belgesi alınacak. Bu konutların en fazla 700 bini satılır. Yani stoka 200 bin konut daha ekleyeceğiz” diyerek sektörde bazı durumların değişmesi gerektiğine işaret etmişti.

-

Emlak Konut GYO İhaleleri Arsa Fiyatlarını UçurduHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat