Emlak Konut GYO’dan Müteahhid Firmaya Reklam Cezası

09 Ekim 2014
PAYLAŞ
Emlak Konut GYO’dan Müteahhid Firmaya Reklam Cezası

Emlak Konut GYO kuruluşunun anlaşma yaptığı müteahhid firmayla ilginç bir reklam sözleşmesi bulunuyor.

Bir devlet kuruluşu olan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., müteahhitlerle yaptığı sözleşmelerle basın kuruluşlarına verilecek olan reklamları belirliyor. Emlak Konut, kendi izni olmadan verilen reklamlar için müteahhitte ceza uyguluyor.

ÇED SÜRECİ BAŞLATILDI

Emlak Konut GYO’nun, İstanbul Başakşehir Hoşdere’de bulunan ve arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı esasına göre ihale ettiği, 1544 daire ve 92 dükkanı kapsayan proje için ÇED süreci başlatıldı.

İki parselden oluşan ve toplam 78.640 metrekare büyüklüğündeki arazi, Cihan inşaat Müh.San.ve Tic. A.Ş. ve Konut Yapı Endüstri San.Tic.A.Ş. Adi Ortaklığı’na ihale edilmişti.

Proje bedeli 600 milyon lira olarak belirlenen söz konusu ihale şartnamesine gere, elde edilecek gelirin yüzde 26’sı devletin, yüzde 74’ü ise müteahhittin olacak. Bir başka ifade ile değeri 63 milyon 698 bin 213 lira olarak belirlenen araziye yapılacak olan daire ve dükkanlardan devletin 3,5 yıl sonra elde edeceği gelir 156 milyon 520 bin lira olacak. Müteahhittin elde edeceği gelir ise 445 milyon 480 bin lira olarak hesaplandı.

REKLAMDA TEK YETKİLİ EMLAK KONUT

Yurt Gazetesi’nden Mehmet Demirkaya’nın haberine göre; söz konusu arazi ile ilgili olarak Emlak Konut ile müteahhit firma arasında yapılan sözleşme, reklam pastasının nasıl dağıtılacağını da belirliyor. Sözleşmenin ilgili hükmüne göre reklam konusunda tek yetkili Emlak Konut idaresi. Onun onayı olmadan müteahhit hiçbir reklam yapmayacak.

Yaptığı takdirde yüklü para cezasına çarptırılacak. Sözleşmenin ilgili maddesine özetle şöyle deniyor:

Satışa esas bölümlerin her türlü ilan, reklam, ve tanıtımı, pazarlanması, satışı ve bağımsız bölümlerin alıcılarına teslimi ile ilgili iş ve işlemler Yüklenici(müteahhit) tarafından yapılacak olup, bu iş ve işlemlere ait her türlü giderler de Yüklenici tarafından karşılanacaktır. Yüklenici satışa yönelik her türlü ilanı, katalogu, broşürü, reklamı ve medya planlamalarını yayınlamadan önce, Şirket’in(Emlak Konut) onayını alacaktır. Projeye yönelik her türlü ilanlarda, kataloglarda, broşürlerde ve reklamlarda, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı(TOKİ) ve Şirket’in adı ve logosu ile Yüklenici’nin adı ve varsa logosu birlikte kullanılacaktır. Şirketin onayı alınmadan yayınlanan, televizyon reklamı için günlük 50 bin lira, her bir gazete reklamı için 10 bin lira, her bir internet reklamı için 7 bin 500 lira, her bir radyo reklamı için 5 bin lira, medya planlamaları için 5 bin lira, katalog, broşür ve tanıtım filmlerinden her birisi için 50 bin lira ve bunların dışında kalan her bir çalışma için 10 bin lira ceza, Yüklenici Payı Geliri’nden düşülür


"Emlak Konut GYO’dan Müteahhid Firmaya Reklam Cezası" haberine ait yorum yok

Yorum Yap