Emlak Konut GYO’nun 10 Bin Konutluk Hedefi

İstanbul Başakşehir'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

09 Aralık 2014
Emlak Konut GYO’nun 10 Bin Konutluk Hedefi

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, 2014 yılını 10 bin konut satarak 4,5 milyar liralık hasılatla kapatmayı hedefliyor.

Emlak Konut GYO 2003 yılının başından günümüze kadar, başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin çeşitli bölgelerindeki arsaları üzerinde, vatandaşın daha kaliteli ve nitelikli bir yaşama sahip olması için büyük ölçekli projeler üretti ve sektöre önemli bir soluk getirdi. Büyüyen şirket, 3.8 milyar liralık ödenmiş sermayesi ve 2014 yılı 3. çeyrek itibarıyla ulaştığı 14.8 milyar liralık aktif toplamıyla finansal kabiliyetlerini ciddi şekilde artırdı.

2014'ün ilk 3 çeyreğini, toplam 734 milyon lira seviyesinde bir karlılıkla sonlandırdıklarını belirten Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, "Yılbaşından bu yana verilerimize baktığımızda, ekim ayını 3.7 milyar lirayı aşan bir satış tutarı karşılığında 7 bin 533 adet bağımsız bölüm gibi kuvvetli bir satış verisiyle kapattık. Böylece yılsonu hedefimiz olan 10 bin adetlik satışa da ciddi bir şekilde yaklaşmış bulunmaktayız. 2003 yılından itibaren, 11 yıllık dönemde ise; çoğu ürettiğimiz olmak üzere, ihalesini gerçekleştirdiğimiz ve projelendirme çalışmaları devam eden toplam bağımsız bölüm sayısı 100 bin adet gibi dikkate değer bir seviyeye ulaşmış bulunmaktadır. Bahsetmiş olduğumuz bu veriler ışığında da şirketimizin, gayrimenkul piyasasını etkileyecek ölçek ve güçte olduğunu söyleyebiliriz" dedi.

2013'TE 15 BİN 101 KONUT SATILDI

Emlak Konut’un marka değerinin çok kuvvetli olduğunu açıklayan Murat Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunu müşterilerimizin bizlere vermiş olduğu geri beslemelerden anlıyoruz. Konut alıcıları, eğer projenin bir ortağı Emlak Konut ise, duymuş olduğu güvenden ötürü satın almaya çok daha istekli oluyor. Bu marka güvenirliğini devam ettirmek adına elimizden geleni yapıyoruz. 2013 yılını kayda değer sayılabilecek bir satış verisi ile kapatmıştık. Yaklaşık olarak 5.9 milyar Türk Lirası satış tutarı karşılığında 15 bin 101 adet konut satışı gerçekleştirdik. Finansal anlamda da, yılı 1 milyar Türk Lirası'nı aşan iddialı ama bir o kadar da istikrarlı bir karlılık ile kapattık. 2014 yılını da, 4 milyar Türk Lirası'nın üzerinde bir satış tutarı ile sonlandıracağımızı düşünüyoru"

2014 yılını çok hareketli geçirdiklerini belirten Kurum, "Sadece nisan ve mayıs aylarında T0Kİ ve Özelleştirme İdaresi'nden toplam değeri 3.5 milyar lirayı aşan miktarda arsa alımı gerçekleştirdik. Bir kısmının ihalelerini şimdiden gerçekleştirdik ve umuyoruz ki en kısa sürede diğer önemli arsalarımızı da ihale ediyor olacağız" diye konuştu.

Birçok projelerinin de yine lansmanlarını gerçekleştirdiklerini ve satışlarına çok iyi bir hızla başladıklarını ileten Kurum, ayrıca son 4 yılda 17.5 milyar Türk Lirası tutarında rekor bir satış hasılatı elde ettiklerini ve sektörde, yeni satışa çıkmış projelerinin önünde oluşan kuyruklarla ezber bozan bir duruş sergilediklerini açıkladı.

2015 yılına da yine bu moralle gireceklerini ifade eden Kurum, "İçinde bulunduğumuz yılın son çeyreğinde ise; Zekeriyaköy'de bulunan Köy Kayabaşı'ndaki Park Mavera ve Başakşehir Kayabaşı'ndaki Evvel İstanbul projelerinin satışlarına başladık. Yine Hoşdere'de bulunan Avrupark projelerimizin satışlarına da yakın zamanda başlamayı planlıyoruz. Bununla birlikte 2015 yılı satış hedefimizi belirlemek için biraz daha beklemekte fayda görüyoruz" dedi.

Şirket, Kazlıçeşme'deki arsada da geliştireceği projede, inşaat ruhsat işlemlerinin tamamlanmasının ardından gelecek yılın ikinci yarısında satışlara başlamayı planlıyor.

Büyüme hızının, hükümetimizin belirlemiş olduğu orta vadeli programla uyumlu olacağını tahmin ediyoruz” diyen Kurum, "2015 yılında yüzde 4 civarında bir büyüme hızı bekliyoruz. Enflasyonun petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün etkisiyle önemli ölçüde düşeceğini tahmin ediyoruz. Bunun da faiz oranlarındaki düşüşü destekleyeceğini ve dolayısıyla konut kredilerinde bir rahatlama öngörüyoruz. Yine, petrol fiyatında yaşanan aşağı yönlü hareketin etkisiyle cari açıktaki hararetin de azalacağını söyleyebiliriz. Bölgesel ve küresel anlamda zorlu zamanlar geçiren birçok ekonomiye rağmen, Türk ekonomisinin yeterince sağlam olduğunu düşünüyoruz" şeklinde konuştu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Bakırköy Şevketiye arsasının 2. oturum ihalesi iptal edildi

Bakırköy Şevketiye arsasının 2. oturum ihalesi iptal edildi

İlk oturumu 4 Ekim 2017 Çarşamba günü düzenlenen İstanbul Bakırköy Şevketiye arsasının 2. oturumu is

11 Ekim 2017


Emlak Konut Ankara Oran arsasını ihaleye çıkardı

Emlak Konut Ankara Oran arsasını ihaleye çıkardı

Emlak Konut GYO Ankara Çankaya Oran arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı işini 9 Kasım’da ihaleye ç

10 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.