Esenler Kentsel Dönüşüm Projesi Son Durum

İstanbul Esenler'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

08 Temmuz 2015
Esenler Kentsel Dönüşüm Projesi Son Durum

İstanbul kentsel dönüşüm çalışmalarının yoğun olduğu Esenler Kentsel Dönüşüm Projesi ilgili son gelişmeler bu haberimizde...Esenler kentsel dönüşüm konusunda tam bir laboratuvar konumumda. Devlet eliyle yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarının yanında vatandaşlar tarafından da kentsel ciddi manada dönüşümler yapılıyor.

Dönüşümcüler, devlet destekli kredili dönüşümü sevdi. Model ile birlikte kentsel dönüşüm ivme kazandı.

Kentsel dönüşümü teşvik amacıyla devletin, kullanılan kredinin yüzde 4’ünü karşılaması Esenler’deki kentsel dönüşümcü ve vatandaşlar tarafından büyük kabul gördü. Esenler'de yerinde dönüşümle vatandaşların binalarını yenileyen ve 4.000 metrekare alan üzerinde Cevizli Bahçe Kentsel Dönüşüm Projesi'ni gerçekleştiren Esinder Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Ercan, devletin teşvikinin dönüşümde yeni bir model meydana getirdiğini söyledi.

YÜZDE 50 İNDİRİMLİ KREDİ

Bugüne kadar Türkiye'de, ya kat karşılığı ya da boş arsaya bina yapma şeklinde iki ayrı imar modelinin olduğunu hatırlatan Özkan Ercan, “Oysa biz üçüncü bir modeli Türkiye'ye kazandırdık. Bu da vatandaşın parası yoksa dairesine kredi kullanması. Vatandaşın binasını bu krediyle yeniliyoruz. Denizbank ile biz bu kredi anlaşmasını yaptıktan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kredinin % 4'ünü karşılayarak büyük bir destekte bulundu. Bunu da ilave ettiğimizde % 50 indirimli konut kredisi kullandırıyoruz. Model, kentsel dönüşümü büyük bir ivme kazandırdı. Bundan önce bitmiş binalarda konut kredisi kullanabiliyordunuz. Bunu biz depreme dayanıklı olmayan konutların yenilenmesi için konut kredisi olarak kullanmaya başladık. Böylece kentsel dönüşüm için çok önemli bir finansman kaynağı oluşturmuş olduk” şeklinde konuştu.

Yerinde dönüşümün, boş arsaya binalar yapmaktan çok daha zor olduğunu belirten ESİNDER Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Ercan,

“Kentsel dönüşümle ilgili en zor süreç, hak sahipleriyle anlaşmaktır. Bizler zora talip olduk. Bizler boş arsaya bina yapmaktansa, Esenler halkının daha güvenli binalarda, depreme dayanıklı, yerinde dönüşümle yeni evlerinde yaşamlarını sürdürmesini istiyoruz. Esenler’in dönüşümüne katkıda bulunmak istiyoruz ”dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


1 yorum

izzettin aydın

11 Apr 2016, 19:36

kazım karabekir mah ne zaman kensel dönüşm girecek


GÜNDEM HABERLERİ


Kentsel dönüşümün vergi avantajları neler?

Kentsel dönüşümün vergi avantajları neler?

Türkiye genelinde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında dönüşüme giren ev ya da işyerleri

06 Ekim 2017


İstanbul'a 2 yeni dev ilçe için çalışmalar başladı

İstanbul'a 2 yeni dev ilçe için çalışmalar başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul'un 2 kıtasında 2 yeni dev bölge için çalışma ba

05 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.