Esenler’de kentsel dönüşüm kapsamında 74 bin konut yenilenecek

Esenler Belediye Başkanı düzenlediği basın toplantısında ilçe genelinde sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

01 Ağustos 2017
Esenler’de kentsel dönüşüm kapsamında 74 bin konut yenilenecek Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, darbe girişimin ardından boşaltılan Metris Kışlası’nda yapılan 236 dönümlük 15 Temmuz Şehitler Parkı’nda basın mensuplarıyla bir toplantı düzenledi. Başkan Göksu, düzenlenen basın toplantısında ilçe genelinde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarındaki son durumu aktardı.

 “DÖNÜŞÜM PROJESİNİ 5 YIL İÇİNDE TAMAMLAMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

İstanbul’un kilometre başına düşen 70 bin kişi ile nüfus bakımından en yoğun ilçelerinden biri olduğunu belirten Başkan Göksu, "Esenler'de büyük bir titizlikle yürütülen çalışmalar sonucunda problemli 100 bin konuttan 26 bini yenilendi. 74 bin konutun yenilenmesi için de takvimi belirledik ve çalışmalarımıza başladık. Sayın Cumhurbaşkanımızın özel ilgileriyle bize rezerv alan olarak devredilen askeri alanla ilgili planlarımızı bitirdik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza takdim ettik ve bu hafta resmi süreçleri başlatıyoruz. 74 bin konutun 40-45 binini bu alana transfer ediyoruz. Bu konutların bulunduğu alanları yapılaşmaya açmıyoruz. Bu alanları park, okul, şehir meydanı gibi şehir donatısı için kullanıyoruz. Geri kalan 34 bin konutu ise yerinde dönüşüm ile yeniliyoruz. Bu dönüşüm projesini 5 yıl gibi kısa bir sürede tamamlamayı planlıyoruz" diye konuştu.  
 3,3 MİLYON METREKARE ALANDA DEV PARK

Askeri alanda yalnızca 1,6 milyon metrekare alanda yapılaşma olacağını vurgulayan Bakan Göksu, "Askeri alanda, şu an bulunduğumuz 15 Temmuz Şehitler Parkı gibi 11 tematik park yapıyoruz. Parkların toplam alanı 3,3 milyon metrekare olacak. Bunlardan biri 2 milyon 680 bin metrekare büyüklüğünde. Bu park, kentsel dönüşüm kapsamında inşa edilen dünyanın en büyük parkı olacak. Bu parkı  yaparken 20 bin konutu da yıkarak yenileyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Olası bir deprem için hazırlıklar konusunda acele edilmesi gerektiğine dikkat çeken Başak Göksu, "Askeri alandaki kentsel dönüşüm çalışmalarımız kapsamında 2 ila 2,5 yıl içinde transfer çalışmalarımıza başlayacağız. Bu çalışmalar bizim için, İstanbul için, ülkemiz için çok önemli. Gördüğünüz ağaçlık alanlar, kesinlikle imar işlemine tabi tutulmayacak. Doğal yapıları itibariyle korunacaklar. Hatta bu alanlardaki bütün ağaçlar devlet kayıtlarına girilerek arşivleniyor" dedi.

KİŞİ BAŞINA 10 METREKARE YEŞİL ALAN DÜŞECEK

Yeni kurulacak şehirler hakkında da bilgi veren Başkan Göksu, kişi başına düşen yeşil alanın 10 metrekare üzerinde olacağını söyledi. Başkan Göksu, "Ortalama 6 kat yüksekliğe sahip olacak bu şehir, dünyanın 'en en' güvenilir şehri olacak, 'en en' akıllı şehri olacak. Altyapısı dünyanın en yüksek teknolojisiyle yapılıyor. İçerisinde komşuluğu, mahalle kültürünü yansıtan mimari kültürümüze uygun bir şehir kuruyoruz. İnanıyoruz ki  ve iddia ediyoruz ki; bu şehir bittiğinde dünyadan insanlar bu şehri görmek için gelecekler" ifadeleri kullandı. Proje kapsamında dünyanın en büyük müzesi ve Türkiye’nin de en büyük kültür vadisinin Esenler’e kurulacağını söyleyen Başkan Göksu sözlerini şöyle sürdürdü: "Müzemizin ve kültür vadimizin lokasyonları belirlendi. Hedefimiz, müzesi ve kültür vadisiyle de dünyadan çok ciddi anlamda turist çeken bir şehri kurgulamak. Proje ortaklarımız olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, İstanbul Büyükşehir Belediyemiz ve KİPTAŞ ile birlikte bu şehir için çok yakın zamanda ilk kazmayı vurmayı amaçlıyoruz.”

Başkan Göksu, basın toplantısının sonunda Çiftehavuzlar ve Oruçreis Mahallelerinde hayata geçirilecek kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında da bilgi verdi. Başkan Göksu, toplantıyı "çocuklarınıza tabut değil konut bırakın" sözleriyle tamamladı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İLBANK'tan kentsel dönüşüme 4 milyar TL kaynak

İLBANK'tan kentsel dönüşüme 4 milyar TL kaynak

İLBANK'ın kentsel dönüşüm projeleri için 4 milyar liralık kaynak sağlayacağı bildirildi.

05 Mart 2019


Bakan Kurum: Belediyeler 7 gün 24 saat çalışacak

Bakan Kurum: Belediyeler 7 gün 24 saat çalışacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yeni yol haritaları üzerine açıklamalarda bulundu.

03 Mart 2019


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum