Eskişehir'de kentsel dönüşüm için kritik adım atıldı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, dönüşüm için harekete geçti.

13 March 2021
Eskişehir'de kentsel dönüşüm için kritik adım atıldı Tüm Türkiye'de sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmalarıyla yalnızca doğal afetlere karışı güvenli yaşam alanları oluşturulmuyor. Çalışmalarla aynı zamanda çarpık kentleşmenin de önüne geçirilerek modern ve nitelikli yaşam alanları kazandırılıyor.

Eskişehir'de de kentsel dönüşüm için önemli bir adım atıldı. Tüm şehirde bütüncül dönüşüm adımları atılmasını sağlayacak 'kentsel dönüşüm strateji belgesi'; Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Odunpazarı Belediyesi ve Tepebaşı Belediyesi'nin ortak çalışması sonrasında hazırlandı.

Eskişehir Belediyesi'nin aktardığı bilgiye göre, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Sarayı'nda imzalanan sözleşme kapsamında deprem başta olmak üzere şehre afet risklerini, yenilenmesi gereken yapı stokunu ve eskiyen kent dokusunu esas alarak kentsel dönüşüm uygulamalarını şekillendirecek önemli çalışma hayata geçirildi.

"ESKİŞEHİR'İN GELECEĞİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK"

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, hazırlanan kentsel dönüşüm strateji belgesi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Öncelikli müdahale alanları belirleyip kıt kaynakların israfını ve dezenformasyona engel olacak bu işbirliğinin Eskişehir'in geleceğine büyük katkı sunacağını belirten Başkan Büyükerşen, bu çalışmayı hayata geçiren büyükşehir belediyelerinin olduğunu ancak Türkiye'de ilk kez Eskişehir'de ilçe belediyeleri ile birlikte koordineli bir şekilde bu çalışmanın yapılacağını ifade etti.

Başkan Büyükerşen yaptığı konuşmada, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç'a işbirliği nedeniyle teşekkürlerini iletti.

ÖNCELİK İKİ İLÇEDE

Hazırlanan belge ile Eskişehir'de kentsel dönüşüm stratejisi de belirlendi. Çalışmaların öncelikli olarak şehrin nüfus yoğunluğunun büyük bölümüne sahip Odunpazarı ve Tepebaşı ilçelerinde uygulanacağı belirtildi. Söz konusu kentsel dönüşüm strateji belgesinin Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin teknik kadroları ile ilgili paydaşların temsilcilerinden oluşacak çalışma grubu tarafından hazırlanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sunulacağı belirtildi.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum