Esnafların Kentsel Dönüşüm İsyanı!

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafların kentsel dönüşüm sürecinde unutulmaktan dolayı şikayetçi olduklarını belirtti.

31 Ağustos 2015
Esnafların Kentsel Dönüşüm İsyanı!

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafların kentsel dönüşüm sürecinde unutulmaktan dolayı şikayetçi olduklarını belirtti.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, depreme karşı dayanıksız evlerden vatandaşı kurtarmak, kentin sağlıksız alanlarını modernleştirerek mekân ve yaşam kalitesini yaygınlaştırmak için 35 ilde kentsel dönüşüm programı çerçevesinde projelerin hayata geçirildiğini söyledi.

TESK Genel Başkanı Palandöken, yıkım yapılan mahallelerde evlerin yanında dükkânların olduğunu belirterek "Ama yıkılan evlerin yerine yeni projede ev yapılırken, dükkânı yıkılan esnaf için yeni dükkân düşünülmemiş. Süreçte, esnaf belirsizlikten şikâyetçi. Çünkü konut sahibine yapılması gereken yardım düşünülürken, esnafla ilgili bir düzenleme yok. Planlara bakıldığında çarşılar yerine Alışveriş Merkezi (AVM) yapılması için yerlerin ayrıldığını görüyoruz. Böyle dönüşüm olursa esnafın mahalleden silineceği bir dönüşüm yaşanacaktır” dedi.

“DÜKKÂNI YIKILAN ESNAFA YENİ YER TAHSİS EDİLMELİ”

Yıkım başlayan yerde esnaf için başka sorunlarda yaşandığını anlatan Bendevi Palandöken, “Sermayesini koyduğu dükkânının yıkılacak olması ve kendisine yeni bir yer gösterilmemesi nedeniyle mahalle ve dükkânı yıkılıncaya kadar bir yere gidemiyor. Yıkım başlasa bile mahalleyi en son esnaf terk ediyor. Çünkü veresiye defteri dolu olduğu için -Acaba tahsil edebilir miyim?- diyerek son ev yıkılıncaya kadar mahalleyi bekliyor” diye konuştu.

“MAHALLE KÜLTÜRÜNÜN MERKEZİNDE ESNAF VARDIR”

Yeni projeler içinde, mimarisiyle, halkın ihtiyaçlarına uyumlu esnaf çarşıları yapılmasının çok önemli olduğunu söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, şunları söyledi: “Mahallesi kentsel dönüşüm içinde yenilenmiş insanımız mahallesinde esnafın olmasına alışkındır. Bakkalı, manavı, kasabı ile esnaftan alış veriş yaparlar. 20 yıl sürecek çok büyük bir dönüşümün insan odaklı olmasına da yardımcı olacak esnaf çarşılarına önem verilmelidir. Planlamalar sırasında ilgili sivil toplum kuruluşlarının görüşlerinin alınması ile sorunlar en aza inebilir”

“KÜÇÜK SANAYİ SİTELERİNE TAŞINAN ESNAF DERTLİ”

İmalatçı esnafın şehir merkezlerinden sanayi sitelerine taşınmaları sırasında yaşanan olumsuzluklardan da bahsetmek gerektiğini ifade eden Palandöken, sözlerini şöyle tamamladı: “Alınan karar neticesinde şehir içlerinde kalmış tamirci ve imalatçı esnaf ile oto galericileri gibi esnafın ihtisaslaşmış küçük sanayi sitelerine gitmek için bir teşvik ve yardım yapılmamaktadır. Yeni yerlerine taşınan esnafta, sitelerin alt yapısının hazır olmamasından, vatandaşın ulaşım ve kışın ısınma zorluklarından, ortak kullanım alanlarının yetersizliğinden ve işlerinin azalmasından dertlidir. Sorunlarının çözümü için acil olarak destek verilmelidir”

İHAHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat