Evini Kentsel Dönüşüme Verenler Buna Dikkat

EVA Gayrimenkul Değerleme Kentsel Dönüşüm Departmanı Müdürü Levent Üzümcüoğlu kentsel dönüşümde hak kaybına uğraşamamak şerefiye kavramına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. İşte detayları...

29 Ağustos 2016
Evini Kentsel Dönüşüme Verenler Buna Dikkat EVA Gayrimenkul Değerleme Kentsel Dönüşüm Departmanı Müdürü Levent Üzümcüoğlu kentsel dönüşümde hak kaybına uğraşamamak şerefiye kavramına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. İşte detayları...

Türkiye genelinde başlatılan kentsel dönüşüm seferberliği ile birlikte çok sayıda bina yenilenmeye başladı ve devam ediyor. Bu süreçte maliklerin hak kaybına uğramaması için şerefiye kriteri karşımıza çıkıyor.

Aynı binada ya da komşu bloklarda daireler manzara, konum, cephe olarak ayrışıyor. Buna bağlı olarak dairelerin güneş alma, ısınma, sosyal tesislere yakınlığı, gürültüden etkilenme gibi konular ortaya çıkıyor. Tüm bu kriterler dairenin değerini belirlerken önemli rol oynuyor. Şerefiyendirme nesnel ve öznel kriterlerin analiz edilmesiyle ortaya çıkıyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan EVA Gayrimenkul Değerleme Kentsel Dönüşüm Departmanı Müdürü Levent Üzümcüoğlu, Hak kaybı olmaması için mevcut yapıdaki dairelerin değerleri belirlendikten sonra yenilenen binada da malikleri o değere sahip dairelere yerleştirmesi gerektiğini belirtti. Üzümcüoğlu “SPK lisanslı değerleme firmalarının hazırladığı raporlarla maliklerin yenilenen binaya yerleştirilmelerinde yaşanan sorunlar, adil değerleme ile büyük ölçüde aşıldı” dedi.

Değerleme sürecini anlatan Üzümcüoğlu, değerleme firmasının ilk olarak mevcut yapıyı, çevresini, resmi kurum incelemelerini ve bölge halkının taleplerinin ne olduğunu araştırarak belli bir kriter oluşturduğunu söyledi.

Kriter çeşitliliğinin fazla olmasıyla daha gerçekçi ve daha az hata payı olan rakamlara ulaşıldığını belirten Üzümcüoğlu, değerleme firmasının uzmanlarının kriterler üzerinde belirli ağırlıkta puanlama yaptığını ve kriterlere göre yapılan hesaplamayla her daire için farklı fiyatların ortaya çıkarıldığını açıkladı.

Üzümcüoğlu, değerleme işinin bu konuda uzmanlaşmış bölgeye hakim lisanslı firmalar tarafından yapılması gerektiğine dikkat çekerek sözlerini sonlandırdı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat