Eylül'de konut fiyatları yüzde 20 artacak uyarısı!

Türkiye'nin inşaat sektöründe önde gelen firma temsilcileri, Eylül ayında konut satış fiyatlarında yüzde 15 ile 20 arasında artış görüleceğini ifade ettiler.

05 Ağustos 2017
Eylül'de konut fiyatları yüzde 20 artacak uyarısı! İnşaat sektörü temsilcileri, konut sahibi olmak için doğru bir zaman olduğu konusunda hemfikir oldular. Eylül ayında konut fiyatlarına yüzde 20'lere varacak artış beklenirken bu artışın sebebi olarak bankaların mevduat faizi artışında girdikleri rekabet olarak gösterilmekte. Bankaların mevduat faiz oranlarının yüzde 15 seviyesine gelmesiyle birlikte birçok vatandaşın parasını konut yerine mevduatta değerlendirmesi, inşaat sektöründe durgunluğa yol açtığı belirtiliyor.

Sabah Gazetesi'nden Seda Tabak'ın köşe yazısında aktardığı bilgilere göre, sektörde önde gelen inşaat firmalarının temsilcileri son bir yılda görülen maliyet artışlarını konut fiyatlarına yansıtmadıklarını belirterek Eylül ayıyla birlikte fiyatların yüzde 15 ila 20 arasında artacağı uyarısında bulundular. Ayrıca orta gelir grubuna mensup kişilere ev almak için doğru bir zaman hatırlatmasında da bulunuldu.

''YÜZDE 18'LİK MALİYET ARTIŞINI FİYATLARA YANSITMADIK''

KONUTDER Başkanı Altan Elmas, son bir yıl içerisinde yaşanan gelişmelerden sonra ortaya çıkan maliyet artışlarını konut fiyatlarına yansıtılmadığını ifade etti. İnşaat firmalarının benimsedikleri fiyat politikalarının genel fiyat politikasını etkilediğini belirten Altan Elmas şu ifadeleri kaydetti: ''Gayrimenkul sektörü temsilcileri olarak 15 Temmuz'dan sonra Türkiye'de ekonomik çarkların dönmesine odaklandık. Yaptığımız tarihi kampanyalarla maliyet artışlarını sübvanse ettik. Kurdan kaynaklanan yüzde 18 maliyet artışımız var. Bu artışı biz konut fiyatlarına yansıtmadık.''

2017 yılının son çeyreği için yüzde 10'luk bir fiyat artışı öngördüklerini belirten KONUTDER Başkanı Altan Elmas, bu gelişmeden ötürü konut sahibi olmak için uygun zaman içerisinde olduklarının altını çizdi.

''DARBE GİRİŞİMİNDEN SONRA ZAM YAPILMADI''

Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, hain darbe girişiminden sonra konut fiyatlarında zam yapılmadığını hatırlatarak maliyetlerin yüzde 18 arttığını ifade etti. Yeni yapılacak projeler için yüzde 15 ile 20 seviyesinde fiyat artışlarının olacağını belirten Yılmaz, ''Sektör temsilcileri olarak, hem arsa hem finansman hem de maliyet artışlarını göğüsledik.'' şeklinde konuştu.

''ORTA GELİRLİLER İÇİN ŞANSLI DÖNEM''

Sinpaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çelik, inşaat firmalarının konut inşaatında maliyetin artmasına rağmen zam yapmama sürecini, sürdürülebilir bir dönem olmadığı şeklinde yorumlayarak, ''Bu dönem orta gelir grubu için büyük şans.'' şeklinde konuştu.

DKY inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya ise Ağustos ayının ev sahibi olmak isteyenler için büyük avantajlar barındırdığı hatırlatmasında bulundu.

''YENİ SEZONDA KONUT FİYATLARI YAY GİBİ FIRLAYACAK''

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, inşaat firmaları olarak konut fiyatlarında artış yapmamak için gayret gösterdiklerini ifade ederek kar marjlarından feragat edildiğini hatırlattı. Tüketicinin yanında olduklarını ve Türkiye ekonomisine destek verdiklerini belirten Durbakayım, ''Mevduat gibi makroekonomik veriler, üreticilerin de elini taşın altına koyduğunu gösteren en somut örnek oldu.'' ifadesini kullandı. Orta vadede bu durumun tehlikeli olabileceğini ifade eden Durbakayım, baskı altına giren konut fiyatlarının yay gibi fırlayabileceği gerçeğinin de göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtti.

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım son olarak şunları kaydetti: '' Bu durum konut almak için bugün en uygun zaman. Biz üzerimize düşeni hakkıyla yapacağız. Mevcut durumdan daha geniş kitlelerin faydalanması için dayanabildiğimiz kadar dayanacağız.''


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Arsasını kat karşılığı müteahhide verene KDV indirimi

Arsasını kat karşılığı müteahhide verene KDV indirimi

Kat karşılığı arsasını müteahhide veren arsa sahiplerinin ödediği KDV tutar daraltıldı.

06 Nisan 2018


İnşaat sektörü 2017'de yüzde 8.9 büyüdü

İnşaat sektörü 2017'de yüzde 8.9 büyüdü

Türkiye'nin 2017 yılına ait büyüme rakamları açıklandı.

29 Mart 2018


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum