Fikirtepe’de Kentsel Dönüşüm Resmen Başladı

İstanbul'un en kapsamlı kentsel dönüşüm bölgesi olmasına rağmen 5 yıldır hiçbir inşaat çalışmasının başlamadığı Fikirtepe'de bazı projelerin temeli atıldı.

17 Aralık 2014
Fikirtepe’de Kentsel Dönüşüm Resmen Başladı

İstanbul'un en kapsamlı kentsel dönüşüm bölgesi olmasına rağmen 5 yıldır hiçbir inşaat çalışmasının başlamadığı Fikirtepe'de bazı projelerin temeli atıldı.

Fikirtepe’de dönüşüm resmen başladı. İstanbul’un en büyük kentsel dönüşüm projesi olmasına rağmen,5 yıla yakın süredir somut adımın atılamadığı bölgede ruhsat almaya başlayan inşaat şirketleri, projelerinin temellerini atmaya başladı.

1.5 milyon metrekarelik dev alan üzerinde hayata geçirilecek yaklaşık 64 projede 50-60 bin konutun bulunacağı yeni Fikirtepe’de temeli atan ilk firma Teknik Yapı oldu.Kat irtifakını kuran şirket bu kapsamda 617 rezidans daire ve 5 ticari üniteden oluşan Concord istanbul adlı projesinin ilk etabının temelini attı.

1200 TON DEMİR KULLANILACAK

İlk etabı oluşturan 617 dairenin yüzde 76’sının satışının gerçekleştiğini açıklayan Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Fikirtepe’yi afet yasası kapsamına alarak önemli avantajlar sağladığını söyledi. Umut Durbakayım,Concord İstanbul’un yüzde 1 KDV ile satılacağını, aynı zamanda vergi ve harç muafiyeti de uygulanacağını belirtti.Concord İstanbul’un ilk etabı için 60 bin metreküp beton döküleceğini belirten Umut Durbakayım,bunun dörtte birinin sadece temel için kullanılacağını belirtti.Durbakayım,Concord İstanbul’un ilk etabı için yaklaşık bin 200 ton demir kullanacaklarını öngördü.

PROJE İKİ ETAPTA 1175 DAİREDEN OLUŞACAK

Teknik Yapı, toplamda 1175 rezidans daireden oluşan Concord İstanbul projesinin ilk etabını oluşturan 617 dairenin yüzde 76’sının satışını gerçekleştirdiğini duyurdu. Homeofis ve ticari birimlerden oluşan karma projede, ağırlıkta 1+1 olmak üzere stüdyo, 2+1 ve 3+1 tipi daireler yer alıyor. Açık ve kapalı yüzme havuzlarının yer alacağı projedeki otopark alanının tamamı kapalı olacak. Sauna, fitness,kafeterya gibi sosyal alanların yer alacağı projede temel ihtiyaçların karşılanması için de 5 adet ticari ünite yapılacak.

BAKANLIKTAN HIZLANIN UYARISI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 60 yapı adasının bulunduğu bölgede 20 adada birden fazla müteahhitin bulunduğunu saptamış, dönüşümü hızlandırmak için bu firmalara ‘aranızda anlaşın’ çağrısı yapmıştı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Kentsel dönüşümün vergi avantajları neler?

Kentsel dönüşümün vergi avantajları neler?

Türkiye genelinde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında dönüşüme giren ev ya da işyerleri

06 Ekim 2017


İstanbul'a 2 yeni dev ilçe için çalışmalar başladı

İstanbul'a 2 yeni dev ilçe için çalışmalar başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul'un 2 kıtasında 2 yeni dev bölge için çalışma ba

05 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.