Fikirtepe'de tahliyeler sürüyor: Yüzde 97'si tahliye edildi

Fikirtepe, büyük kentsel dönüşüme hazırlanıyor.

18 October 2021
Fikirtepe'de tahliyeler sürüyor: Yüzde 97'si tahliye edildi İstanbul'da kentsel dönüşüm çalışmalarının ilk uygulanmaya başlandığı bölgelerden olan, daha sonrasında ise vatandaşların dönüşüm mağduru olarak görüldüğü Fikirtepe'de, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kapsamlı ve önemli bir proje başlatıldı.

Sabah'ta yer alan habere göre, Fikirtepe'de yarım bırakılan inşaatların bitirilmesi alanın yetersiz olan fiziki ve sosyal çevre koşullarının daha iyi koşula gelmesi çarpık ve düzensiz yapılaşmanın düzeltilmesi adına çalışmalar devam ediyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi'ni yerinde inceledi ve çalışmalar hakkında son bilgileri aktardı.

3 ADADA İNŞAAT DEVAM EDİYOR

Fikirtepe'de yaşanan süreci hatırlatan Gürgen, "Fikirtepe'de yaklaşık yedi ay öncesinden yine sahada yapılan toplantılarda hak sahipleri ve müteahhitlerin bulunduğu toplantıda Sayın Bakanımız bütün tarafları dinledikten sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın da talimatlarını alarak Fikirtepe'deki projeyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak bizim yürüteceğimizin deklarasyonunu yaptı. Bugün üç tane yapı adasında şu anda emlak konut fiilen inşaatlarına devam ediyor. İki tane ihale yolda, onlar da ekim ayının içerisinde yapılacak ve uygulama alanı içerisindeki yirmi yapı adasının tüm ihaleleri de bu yılın sonunda bitmiş olacak" şeklinde konuştu.

"ÇOK HIZLI TAHLİYELER GERÇEKLEŞİYOR"

Kentsel dönüşüm bölgesindeki evlerin tahliye işlemleri üzerine sorulan soruyu yanıtlayan Gürgen, "Siz de gördünüz alanın nereden baksanız yüzde 97'si boşaltılmış durumda. 7 bin 200 hanenin olduğu bir proje alanından bahsediyoruz. Çok hızlı boşaltmalar, tahliyeler gerçekleşiyor. İşte şu anda içerisinde bulunduğumuz alanda da camlar, kapılar, pencereler söküldü. Vatandaş artık en son kalan kişiler evlerini tahliye ediyorlar. Aşağıda da bir taraftan emlak konutunda şantiyeleri hızlı bir şekilde devam ediyor. İnşallah bu senenin sonu itibariyle bütün proje alanlarımızın içerisinde ihalelerimiz bitmiş, bu bölgenin yıkımları tamamlanmış ve yeni Fikirtepe'nin temellerinin atıldığı, binaların yükseldiği yeni bir duruma doğru gidiyoruz. Biz Sayın Bakanımızın talimatlarından sonra vatandaşlarımıza 150 günlük tahliye süresi verdik bu alanın içerisinde. Bu da 15 gün öncesinde doldu bu süreçte" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum