Fikirtepe'deki kentsel dönüşüm mağdurlarına müjde!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 'Yeni Fikirtepe Projesi'ne başlıyor.

24 November 2020
Fikirtepe'deki kentsel dönüşüm mağdurlarına müjde! İstanbul'da kentsel dönüşümün başlangıç noktalarından olan ancak ilerleyen yıllarda büyük mağduriyetlerin de merkezi olarak bilinen Fikirtepe'de yeni çalışma başlıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, dönüşümde mağduriyet yaşayan vatandaşlar için başlattığı çalışmada, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ve Emlak Konut GYO aracılığıyla konutlar inşa edecek.

AA'nın aktardığı habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Fikirtepe'deki hak sahipleri temsilcileriyle bir toplantı yaptı. Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, Yeni Fikirtepe Projesi'ni duyurdu.

Fikirtepe'de bazı yapı adalarında temeller atıldığına ancak inşaatların devam etmediğini belirten Bakan Kurum, "Kimi yerlerde de bitmiş olan bölgelerin civarında yıkılmayan binalar sebebiyle gerekli altyapı hizmeti de verilemeyecek durumda. Yollar ve altyapı bu kapsamda yapılamıyor. İskan ruhsatı alan bazı proje adalarında hayat başladı ancak insanlarımız, vatandaşlarımız, komşularını göremiyor. Birçok yerde de sözleşmeler yapıldı ancak istenilen seviyede inşaatlar belli nedenlerden dolayı başlatılamadı veya başlatılsa bile istenilen seviyede ilerleme yaşanamadı" ifadelerini kullandı.

3 YIL İÇERİSİNDE KONUTLAR TESLİM EDİLECEK

Fikirtepe'de yeni uygulanacak projenin detaylarından bahseden Bakan Kurum, "TOKİ ve Emlak Konut eliyle inşaatların yapım sürecine giriyoruz. Bu noktada Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğümüz bünyesinde sürecin tamamını yürütecek, uygulamaları da yine Emlak Konut Genel Müdürlüğümüz eliyle yapacağız. Bugün itibariyle 40 yapı adasında, ki bu adalardan bir kısmı işine başlamış, bir kısmı yarım kalmış, işlerine başlayan firmalardan teminat alacak, kendilerine 1 ay süre vereceğiz. 1 aylık süre içerisinde projelere başlamazlarsa, Bakanlık olarak bu fiilen başlamış, inşaatı devam eden projelere de biz başlayacağız ve inşallah aşamalı olarak 3 yıl içerisinde yeni yuvalarınızı, sağlam konutlarınızı sizlere teslim edeceğiz" şeklinde konuştu.

Aralık ayında yeni imar planlarının askıya çıkarılacağı bilgisini paylaşan Bakan Kurum, "Terk edilmiş, inşaatı yapılmayan, temeli atılmış ama devam etmeyen projeleri biz başlatacağız. 60 bin vatandaşımızı doğrudan ilgilendiren Yeni Fikirtepe Projesi'nin yatırım değeri yaklaşık 5 milyar lira olacak 1,5 milyon metrekare inşaat alanını kapsayan projeyi inşallah hızlı şekilde başlayıp etaplar halinde vatandaşlarımıza teslim ediyor olacağız" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum