Fikirtepe’deki Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak Hamle

05 Kasım 2014
PAYLAŞ
Fikirtepe’deki Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak Hamle

Kentsel dönüşümde gecikme yaşanan İstanbul Fikirtepe için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harekete geçti.

Bölgedeki çalışmaları yakından takip eden Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, sürekli gündeme gelen Fikirtepe'deki kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlanması için firmalara yazı gönderilmesini istedi.

''AÇIKLAMA YAPIN''

Vatandaşla mülkiyet sorununu çözen firmalara gönderilen yazıda özetle "İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin avan proje onayında mısınız, yoksa uygulama projelerini mi hazırlıyorsunuz, neredesiniz? Tarafımıza açıklama yapın" denildi.

MEVZUATI BİLMİYORLAR

Kentsel dönüşüm çalışmalarının yavaş ilerlemesinin önündeki bir başka nedenin de müteahhit firmaların mevzuata bile dikkat etmeden proje geliştirmesi olduğu belirtiliyor.

Kaynaklar, müteahhit firmaların maliyeti düşürmek adına çok kaliteli proje müşavirleriyle çalışmadıklarını, bakanlığa gönderilen projelerde de sıkıntılar çıktığını söylüyor.

Zaman zaman mevzuata bile dikkat edilmediğine dikkat çekilirken, bakanlığın da bu problemi aşmak için iksa ruhsatları vermeye başladığı öğrenildi. Sabah'ta yer alan habere göre; bu iksa projelerinin hem yapımının hem de onaylanmasının çok kolay olduğu ifade edilirken, bakanlığın şantiyelerin çalışır halde kalması için bu projelere ruhsat verdiği belirtildi.


"Fikirtepe’deki Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak Hamle" haberine ait yorum yok

Yorum Yap