Gayrimenkul Sektörü Son Durum Ağustos 2015!

Gayrimenkul sektörü, son zamanlarda yaşanan döviz artışından olumsuz etkilendi. Peki gayrimenkul sektöründe son durum ne?

25 Ağustos 2015
Gayrimenkul Sektörü Son Durum Ağustos 2015!

Gayrimenkul sektörü, son zamanlarda yaşanan döviz artışından olumsuz etkilendi. Peki gayrimenkul sektöründe son durum ne?

Yaz tatili, ramazan ayı etkisine bir de siyasi belirsizlik eklenince konut satışı geçen aya göre yüzde 12.7 düştü. Bir önceki yılın aynı dönemine göre satışlar yüzde 13.5 artsa da son 5 ayın en düşük satışı gerçekleşti.

İnşaat sektörünün dolar bazlı döviz artışlarıyla ekonomik açıdan sıkıntıya girmesi emlak ve gayrimenkul piyasasını da kötü etkiledi. Konut satışları geçen aya göre düştü. Sektör temsilcileri ise Eylül ayına umutla bakıyor.

Sektör temsilcileri gayrimenkul piyasasındaki son durumu değerlendirdi :

İnşaat maliyetlerindeki artışın yüzde 30’ları bulduğunu belirten Timur Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur, bu artışın fiyatlara bugüne kadar çok az yansıdığını ifade ederek şu açıklamaları yaptı :

“Artan maliyetlerin yarattığı ciddi bir baskı var. Fiyatların kısmen artmasını bekliyorum. Döviz kuru bu şekilde hareketli olacaksa fiyatlar da bu durumdan etkilenmeye devam edecek. Koalisyon mu tekrar seçim mi belirsizliğinin ortadan kalkması gerekiyor. Tekrar seçimin bir maliyeti olur ve bunu sektör olarak hissederiz”

Demir inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir ise konut fiyatlarına zam yapılmazsa birçok firmanın ayakta kalmayacağını söyleyerek şu açıklamayı yaptı :

“Arsa maliyetleri artıyor, malzeme fiyatları yükseliyor. Eylülde en az yüzde 5 ila 7 arasında fiyat artışı olmak zorunda. Dövizin yükselmesi nedeniyle satış ofislerine gelen yabancı sayısı arttı. Yerlide peşin parası olan oturumcular ev alıyor ama yatırımcılar beklemeye geçti”

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu sektörün son durumu ili ilgili şu ifadeleri kullandı :

“Doların Türk Lirası karşısında bu kadar hareketli olması vatandaşların gayrimenkul yatırımlarını ertelemesine neden oluyor. İnşaatçılar geçtiğimiz yıldan bu yana kârlarından feragat ederek konut fiyatlarında zam yapmamıştı. Kurdaki artıştan dolayı maliyetlerde yüzde 20’ye yakın bir artış var ve bu fiyatlara gelecek aylarda mutlaka yansıyacak. Ev almak isteyenler için alım zamanı”

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım sektörün son durum analizini yaparak şunları söyledi :

"Yazın sona ermesi ile konut fiyatlarında yüzde 10 artış yaşanacak. Seçim ve tatil nedeniyle yaz aylarında sektörde bir rehavet oluştu. İnşalllah döviz kuru Türk Lirası karşısında değer yitirir ve sektör sonbaharda canlanır”

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ EYLÜL'Ü BEKLİYOR

Hürriyet'te yer alan habere göre; gayrimenkul şirketleri yeni projelerini satışa sunmak ve ev satışlarına hız kazandırmak için eylül ayını bekliyor. 8 Eylül’de Dubai’de gerçekleşecek Cityscape Emlak Fuarı’na hazırlanan inşaat şirketleri iç piyasada yaşanan durgunluğu yabancıya satışla telafi etmeyi planlıyor. Dolardaki artışın Yabancı yatırımcı için avantaja dönüştüğü belirtiliyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Düzce Belediyesinden İnşaat Çalışmalarına Yeni Düzenleme

Düzce Belediyesinden İnşaat Çalışmalarına Yeni Düzenleme

Düzce Belediyesi “Çevre Taahhütnamesi” kapsamında bazı uygulama ve denetimleri değiştirmek üzere top

22 Şubat 2017


İnşaat Sektörü Güvende İstikrar Sağlayamadı

İnşaat Sektörü Güvende İstikrar Sağlayamadı

İnşaat sektörü güven endeksi Ocak ayında azaldı. Son 4 aylık süreçte yalnızca Aralık ayında artış gö

25 Ocak 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat