Gaziemir'de kentsel dönüşüm için talep sürüyor

8 yıldır dönüşüm bekleyen İzmir ilçesi Gaziemir'de dönüşüm çağrıları yinelendi.

14 November 2020
Gaziemir'de kentsel dönüşüm için talep sürüyor 30 Ekim günü İzmir'de meydana gelen deprem sonrasında kentsel dönüşüm çalışmalarının Türkiye genelindeki önemi bir kez daha öne çıktı. Deprem ülkesi olan Türkiye'de riskli yapıların fazlalığı, özellikle büyük şehirlerde sorun olarak görülüyor. Bu bölgelerden olan İzmir ilçesi Gaziemir'de de uzun zamandır kentsel dönüşüm bekleniyor.

Gaziemir'de 8 yıl önce oluşturulan kentsel dönüşüm projesinin ekonomik nedenler öne sürülerek bekletildiği, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda tarafından aktarıldı.

Birgün'de yer alan habere göre, kentsel dönüşüm hakkında konuşan Başkan Arda, dönüşüm alanlarında sıkıntılara yol açabilecek hazine miktar fazlalıkları şerhlerinin tapu kayıtlarından kaldırılıp yurttaşların mülkiyet sorununun çözülmesi için adım atılması gerektiğini ifade etti.

"HAZİNE MİKTAR FAZLALIĞI SORUN YARATACAK"

Gaziemir'de 8 yıl önce Aktepe-Emrez mahallelerinin içinde bulunduğu bölgelerin kentsel dönüşüm alanı ilan edildiğini anımsatan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin girişimlerine karşın ekonomik nedenlerden dönüşümün tam olarak ilerleyemediğini aktardı. Başkan Arda, önümüzdeki süreçte dönüşümün başlamasıyla Aktepe'de hazine miktar fazlalıkları nedeniyle büyük sorunlar yaşanacağına da dikkat çekti.

"VATANDAŞIN MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİ"

Gaziemir'de 1950 yıllarında kadastroya geçildiğini belirten Başkan Arda, kentsel dönüşümde tapu defterlerinde şerhli görünen ancak vatandaşın elindeki belgelerde yer almayan hazine miktar fazlalıklarının sorun yaşatacağına dikkat çekerek, "Örneğin vatandaşın tapusunda 100 metrekare olarak görünen arazisi, hazine miktar fazlası nedeniyle 20 metrekareye kadar düşebilecektir. Bunun sonucunda da vatandaşın hak ettiği daire sayısı da haliyle düşecektir. 100 metrekarelik alanının parasını ödeyerek alan vatandaş, haberi olmadığı bir durum nedeniyle mağdur olacaktır. Bu nedenle özellikle kentsel dönüşüm bölgelerinde hazine miktar fazlalığına ilişkin şerhler, tapu kayıtlarından silinerek vatandaşların mağduriyeti giderilmelidir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bu çağrımıza sessiz kalmayacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum