Gebze Orhangazi İzmir Otoyolu Projesinde ÇED Krizi

29 Aralık 2015
PAYLAŞ
Gebze Orhangazi İzmir Otoyolu Projesinde ÇED Krizi

Gebze Orhangazi İzmir Otoyolu Projesi ve İzmit Körfez Geçiş Köprüsü projesinde ÇED krizi yaşanıyor...

Yapım çalışmaları tüm hızıyla devam eden Gebze Orhangazi İzmir Otoyolu projesi ve İzmit Körfez Geçiş Köprüsü projesinde ÇED krizi yaşanıyor. Bursa'da faaliyet gösteren Çevre ve Ekoloji Hareketi avukatlarından (ÇEHAV) Erol Çiçek 2014 yılında projenin ÇED sürecinin başlatılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvurmuş ancak Bakanlık "Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu ve İzmit Körfez Geçişi Projesi’nin ÇED sürecinden muaf olduğu" gerekçesiyle bu istemi reddetmişti.

Bu karar üzerine Çiçek, konuyu yargıya taşıdı. Ankara 12. İdare Mahkemesi Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu ve İzmit Körfez Geçişi Projesi için ÇED sürecinin başlatılmasına 2 Ekim'de oybirliğiyle karar verdi. Taraflar kararı, tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde Danıştay’a temyize götürebilecek.

Mahmekem kararın tebliğ edilmesinin ardından ÇEHAV avukatlarından Erol Çiçek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurdu. Mahkeme kararının uygulanmasını isteyen Çiçek, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu ve İzmit Körfez Geçişi Projesi’nin inşaat faaliyetlerinin durdurulmasını ve 30 gün içinde ÇED sürecinin başlatılmasını talep etti.


"Gebze Orhangazi İzmir Otoyolu Projesinde ÇED Krizi" haberine ait yorum yok

Yorum Yap