Geminin Kaptanları Seçim Sonucunu Nasıl Değerlendiriyor?

1 Kasım itibariyle bir seçimi daha geride bıraktık. Peki sandıktan çıkan sonuçlar inşaat sektörünü nasıl etkileyecek. İşte "Geminin Kaptanları"nın soruya

02 Kasım 2015
Geminin Kaptanları Seçim Sonucunu Nasıl Değerlendiriyor?

1 Kasım itibariyle bir seçimi daha geride bıraktık. Peki sandıktan çıkan sonuçlar inşaat sektörünü nasıl etkileyecek. İşte "Geminin Kaptanları"nın soruya yanıtları...

ALİ DUMANKAYA

ALİ DUMANKAYA: YILIN SON 2 AYINI REKORLA KAPATABİLİRİZ
DKY inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya: "2015 yılı iki seçimli bir yıl oldu. 1 Kasım’a kadar belirsizlik havası hakimdi, bugünden itibaren bu hava ortadan kalktı. Tek parti hükümetiyle tekrar istikrarlı bir ekonomik yapıya ulaşacağımızı ve ekonomiyi daha çok konuşacağımızı düşünüyorum. Beklemede kalan yatırımların tekrar harekete geçeceği, konut alımını erteleyen tüketicinin konut satın alacağı bir dönem olacaktır. Konut satışı açısından yılın son iki ayında bir rally bekliyorum. Rekor bir satış süreci yaşayabiliriz"dedi.

inanç kabadayı

İNANÇ KABADAYI: GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ LOKOMOTİF OLMAYA DEVAM EDECEK
EgeYapı Group Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı: "1 Kasım milletvekili seçimlerinde, halkımız istikrara ve büyümeye ne kadar önem verdiğini bir kez daha ortaya koymuştur. 26. Dönem Parlamentosu’nun ve yeni hükümetin ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye, yaklaşık 2 yıldır devam eden seçim süreçlerini de tamamlayarak, hem politik hem de ekonomik anlamda istikrarlı bir döneme girmiştir. Gayrimenkul sektörü, ülkenin istikrarı ile doğru orantılı bir şekilde hareket eden bir yapıya sahip. Ülke ekonomisi için büyük önem arz eden sektörümüz, 13 yıldır süre gelen istikrarın devam etmesi ile birlikte ivme kazanacaktır. Siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasıyla yabancı yatırımcı da tekrar ülkemize yönelecektir. Gayrimenkul sektörü, bundan sonra da önemini korumaya ve Türkiye ekonomisinin lokomotifi olmaya devam edecektir" şeklinde konuştu.

uğur dumankaya foto

UĞUR DUMANKAYA: BU FIRSATI İYİ DEĞERLENDİRSİNLER
Dumankaya inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, kurulacak hükümetin bu fırsatı iyi değerlendirmesi ve en kısı zamanda barış ve ekonomik istikrarı yeniden hayata geçirdiğimiz bir döneme girmeliyiz dedi. Ekonomik istikrarın sürmesini en büyük beklentileri olduğunu söyleyen Dumankaya, "1 Kasım Genel Seçim sonuçlarının ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. İş dünyası olarak ülkemizin elde ettiği kazanımların ve ekonomik istikrarın sürdürülmesi en büyük beklentimizdir. Milletimiz 1 Kasım seçimlerinde, yüksek bir katılımla, iradesini, 4 partili bir Meclis’ten yana kullanmıştır. Ülkemizin birlik, beraberlik ve bütünlüğüne sahip çıkma yönünde güçlü bir irade ortaya koymuştur.” diye konuştu. Dumankaya, "Kurulacak hükümetin bu fırsatı iyi değerlendirmesi, en kısa zamanda barış ve ekonomik istikrarı yeniden hayata geçirdiğimiz bir döneme girmeliyiz. İnovasyon ve Ar-Ge’yi merkeze alan, bilgi ve teknoloji sistemleri odaklı, eğitimi öne çıkaran, yüksek katma değer odaklı projelerle ülkemizi daha ileriye taşımak için çalışmalıyız. Bir an önce seçim sürecini geride bırakıp, hükümetin göreve başlamasını bekliyoruz" dedi.

SÜLEYMAN ÇETİNSAYA

SÜLEYMAN ÇETİNSAYA: YERLİ VE YABANCI YATIRIMCILAR HIZLA HAREKETE GEÇECEK
Artaş Grubu ve Avrupa Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, "Türkiye, potansiyeli son derece yüksek bir ülke. 7 Haziran öncesinde girilen seçim atmosferi ve sonrasındaki erken seçim kararıyla 2015 yılı bir anlamda da seçim yılı olarak geçti. Gerek yerli, gerekse yabancı yatırımcılar bu atmosferden etkilenerek yatırım kararlarını askıya almıştı. Ancak 1 Kasım seçimlerinde seçmenlerin yarısı istikrardan yana oyunu kullanarak kararlı bir adım attı. Bu sonuçlar ekonomide ve inşaat sektöründeki istikrarın devamlılık sağlayacağının da önemli bir göstergesi oldu. Bugünden sonra yerli ve yabancı yatırımcıların da hızla harekete geçeceği aşikar. Geçtiğimiz yıl global piyasalarda güvenli liman olarak nitelendirilen Türkiye, bu unvanını korumaya devam edecektir. Türkiye’nin önünü gerek ekonomik, gerekse stratejik atılımlar anlamında gayet açık görüyoruz. Bu seçimin tüm milletimiz adına hayırlı olmasını dilerim" şeklinde konuştu.

tamer özyurt

TAMER ÖZYURT: TÜRKİYE ŞANTİYEYE DÖNÜŞECEK
Seçimlerin sona ermesi ile gündemin tekrar siyasetten ekonomiye döneceğine dikkat çeken Özyurtlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, "“Yatırım ve istihdamın artacağı, büyümenin hız kazanacağı bir dönem başlıyor. Önümüzdeki dört yılda Türkiye, gayrimenkul yatırımları açısından adeta bir şantiye görüntüsüne kavuşacak. Yatırımlar da, satışlar da artacak” dedi. Yatırım ve istihdamın artacağı, büyümenin hız kazanacağı bir dört yıl başlıyor diyen Özyurt, kentsöl dönüşümün hızlanacağını ve Türkiye'nin adeta bir şantiye görünümüne kavuşacağını söyledi. Bulunduğu bölgede güvenli bir liman olan Türkiye’nin uluslararası yatırımcıların akınına uğrayacağını dile getiren Tamer Özyurt, “Yabancı yatırımcılar her sektörde olduğu gibi gayrimenkulde de güven endeksli pozisyon alır. Beş aydır ertelenen yabancı talebinin hem siyasi hem de ekonomik istikrarın sağlanmasıyla adeta baraj kapağı açılmış su gibi Türkiye’ye akacağına inanıyorum” dedi.

ZEKİ CELEP

ZEKİ CELEP: SİYASİ VE EKONOMİK İSTİKRAR KALKINMAYI DA BERABERİNDE GETİRECEK
İhlas Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Celep, "Tek parti iktidarının ekonomi ve sektör açısından hayırlı olacağına inanıyoruz. Seçmenlerin yarısının tek parti iktidarından yana oyunu kullanması, milletimizin bu yöndeki kararlığının da bir göstergesi oldu. 1 Kasım sonrası siyasi ve ekonomik istikrar kalkınmayı da beraberinde getirecektir. Türkiye’nin ekonomideki yükseliş trendi bugünden sonra hız kazanarak devam edecektir. İnşaat sektörünün aktörleri olarak bizler de yatırımlarımıza ara vermeden devam edeceğiz. Türkiye’nin 2023 vizyonu kapsamında üzerimize düşecek her görevi de İhlas Yapı olarak yerine getirmeye hazırız. Sonuçların tüm milletimiz adına hayırlı olmasını temenni ederiz."dedi.

bilent

BİLENT DÜNDAR: YATIRIM VE SATIŞLAR TEKRAR ARTACAK
Türk halkının oyunu bir kez daha istikrardan yana kulandığını belirten 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, “Son bir kaç aydır seçim atmosferi nedeniyle döviz yükseldi, maliyetler arttı, yatırımlar ertelendi. Ancak dünkü sonuçlardan sonra herkes kaldığı yerden devam edecek, yatırımlar ve satışlar artacak” dedi.
Siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasına paralel olarak ekonomik istikrarın tekrar sağlanması gerektiğine işaret eden Dündar, “Son bir kaç aydır seçim atmosferi nedeniyle döviz yükseldi, maliyetler arttı, yatırımlar ertelendi. Ancak dünkü sonuçlar istikrarı destekledi. Bu durum piyasaya olumlu yansıyacaktır” diye konuştu.

TOLGA

TOLGA ÇEHRELİ: ERTELENEN TALEP SATIŞA DÖNÜŞECEK
Belirsizliğin ortadan kalktığını söyleyen Royal Group Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Çehreli, gayrimenkulde ertelenen talebin alıma döneceğini söyledi. Biran önce hükümetin kurulması gerektiğine dikkat çeken Çehreli, "Sonuçların tüm milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Seçim döneminde söylenen olumsuz söylemler geride kalmalı. Türk halkı tecihini yaptı. Belirsizlik ortadan kalktı. Bir an önce hükümet kurulmalı. İbre yeniden siyasetten ekonomiye dönmeli” dedi.

MİTHAT YENİGÜN

MİTHAT YENİGÜN: SOSYAL VE EKONOMİK REFORMLAR ACİL DEVREYE ALINMALI
Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün,"Daha fazla vakit kaybetmeden sosyal ve ekonomik reformların devreye alınması ve güven ortamının tesis edilmesidir. Toplumun tüm kesimleriyle el ele, Türkiye’nin huzuru ve kalkınması için sinerji yaratılmalıdır.Biz Türkiye’nin lokomotif sektörü olarak üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Türk inşaat sektörünün uluslararası arenadaki etkinliğini daha da hızla artırmak için daha çok çalışacağız.Seçimlerin ekonomimizi ve dolayısıyla Türkiye’yi çok daha ileri bir noktaya taşımasına vesile olmasını diliyorum"dedi.

YÜKSEL AKGÜN

YÜKSEL AKGÜN: YABANCI YATIRIM KARARLARI HIZLANACAK
Irmak Group Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Akgül, "1 Kasım seçimlerinin sonucu bize gösteriyor ki; milletimiz kavga, gürültü, kararsızlık istemiyor, istikrarlı ve güçlü bir Türkiye istiyor. Bu ülkenin kendi içinde çok güçlü çarkları var. Belirsizlikler milletimizi sürekli beklemeye ve kararsızlığa itiyor. Türkiye’nin dünya ülkelerini yakalaması için bir gününü dahi bekleyerek geçirmesi söz konusu bile olmamalı. Seçmenimizin de kararı bu yönde oldu ve her iki kişiden biri oyunu istikrardan yana kullandı. Biz eminiz ki; Türkiye’nin ekonomik parametreleri istikrarlı çizgisini koruyarak yükselme trendine devam edecek. Türkiye’deki seçimleri dışarıdan takip eden çok sayıda yabancı yatırımcı bulunuyor. Bu sonuçlarla birlikte yabancı yatırımcıların da Türkiye’deki yatırım kararları hızla sonuca bağlanacaktır. Önümüzdeki yeni dönem Türkiye adına istikrarın dönemi olacaktır. Ekonomik anlamda da inşaat sektörünün gelişimi anlamında da bu dönemi son derece verimli geçireceğimizi düşünüyoruz"dedi.

DERLEYEN: Şengül KIRMIZITAŞ

 HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Türk İnşaat firmaları Dubai'deki fuara katılacak

Türk İnşaat firmaları Dubai'deki fuara katılacak

Dubai'de düzenlenecek Cityscape Global 2017 Fuarı'na 13 Türk inşaat firması katılacak.

10 Eylül 2017


Karmod İzlanda'nın farklı yerlerine yaşam konteyneri gönderiyor

Karmod İzlanda'nın farklı yerlerine yaşam konteyneri gönderiyor

Karmod'un üretimini yaptığı yeni nesil yaşam konteynerlerinin İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te kull

07 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat