Giresun Dereli 1 senede yeniden inşa edilecek

Sel felaketinin yaşandığı Dereli'de aynı felaketin bir daha yaşanmaması adına planlı çalışma başlatıldı.

31 August 2020
Giresun Dereli 1 senede yeniden inşa edilecek Geçtiğimiz hafta Giresun'da etkili olan sağanak yağış sonrası birçok ilçede yaşanan selden en fazla etkilenen bölge Dereli oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ilçede vatandaşların mağduriyetini giderme adına başlattığı çalışmanın yanı sıra yeniden inşa noktasında da çalışma yürütüyor.

Sabah'ta yer alan habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum. Bakan Murat Kurum, Dereli'de yürütülen çalışmalar hakkında önemli bilgiler aktardı.

Selden sonra Dereli'yi ilk gördüğünde vahim bir tablo ile karşılaştıklarını belirten Bakan Kurum, "Felaketin bir deprem kadar etkisi vardı. Bütün binalar birinci katına kadar balçık, kum ve çakıl doluydu. Arazi zor ve engebeliydi. Felaketin boyutunun çok büyük olmasına rağmen can kaybının sınırlı olmasına sevindik. Herkes, 'Bu Dereli bir daha ayağa kalkar mı?' diyordu. Gerçekten öyle bir tablo vardı. Ama aradan bir hafta geçti. Şimdi Dereli'de neredeyse herkesin yüzü gülüyor. Bugün ulaşamadığımız hiçbir yer kalmadı. 400'den fazla makine çalışıyor. Acil bütün ihtiyaçlar giderildi. Kalıcı çözümlere başladık" diye konuştu.

DERE YATAĞI BOŞALTILIYOR

Bölgede dere yataklarına yapılan konutlar hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, "Dere güzergahı üzerinde yapılmış binalar tespit edildi. Onları üzmeden daha güvenli alanlara taşıyacak süreci başlattık. Onlar için güzel konutlar yapıyoruz. İnsanların devletten bir mağduriyet gelmeyeceğini noktasında tereddüttü yok. Evin taşınmasından kira yardımına kadar kimseyi mağdur etmiyoruz" ifadelerini kullandı.

'YENİ DERELİ' 1 YIL SONRA

Dereli'de yürütülen çalışmaların süresi hakkında değerlendirmede bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Yeni Dereli'de vatandaşımızın hayatını riske atacak herhangi bir yapılaşma olmayacak. Tehdit altındaki yapıları kaldırmaya devam ediyoruz. Artık benzer bir sel felaketinde Dereli'ye inşallah bir şey olmaz. En geç bir yıl içerisinde yeni bir Dereli'yi hayata geçireceğiz" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum