Gurbetçiler gayrimenkule yatırım yapıyor

Dövizde yaşanan yüksek artış, yurt dışında yaşayan Türkleri, Türkiye’de gayrimenkul yatırımı yapmaya yönlendiriyor.

07 August 2018
Gurbetçiler gayrimenkule yatırım yapıyor Yüksek faiz oranları ve artan maliyetler Türkiye’deki konut satışlarını azaltan sebeplerin başında geliyor. Fakat yurtdışında çalışan ve döviz kazanan gurbetçilerin Türkiye’ye yaptığı yatırımlar her geçen gün artıyor.

Milliyet Gazetesi’nden Duygu Erdoğan’ın haberine göre, gurbetçiler tatil için ziyaret ettikleri Türkiye’den çok sayıda gayrimenkul satın alıyor. Özellikle son günlerde dövizde yaşanan artış, gurbetçiler gibi yabancı yatırımcıları da harekete geçirmiş durumda.

Dövizde yaşanan yükselişin iç piyasalar için olumsuz bir hava yarattığını belirten Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, bu durumun yurt dışında yaşayanlar için ise bir alım fırsatına dönüştüğünü kaydetti. Özellikle Avrupa ve Körfez ülkelerinde yaşayan vatandaşların gayrimenkul yatırımına yöneldiğini belirten Kabadayı, Avrupa ve Körfez’de toplam 4 milyondan fazla Türk vatandaşının yaşadığını ve ortada büyük bir potansiyelin bulunduğunu söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Lens Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kutlu ise, hayata geçirdikleri Lens İstanbul projesinde gerçekleştirdikleri satışların yüzde 20’sini yurtdışında yaşayan vatandaşlara yaptıklarını belirterek, tatil döneminde ülkeye giriş yapan gurbetçilerin, satışları yüzde 50 oranında arttırdığını ifade etti. Dövizde yaşanan artış ve sundukları avantajlı kampanyalarla birlikte konut alımlarını hızlandırdıklarını ifade eden Kutlu, Almanya, Fransa ve Hollanda gibi Türklerin yoğunluklu olarak yaşadıkları ülkelerde ciddi bir pazarlama faaliyetinde bulunduklarını kaydetti.

KDV AVANTAJI DA VAR

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu ise yurtdışında yaşayan Türklere de tıpkı yabancılara olduğu gibi bir KDV avantajının sağlanmasının satışları olumlu yönde etkilediğini belirterek, özellikle tatil dönemlerinde konut sektörünün hareketlendiğini söyledi. Gayrimenkul yatırımının her zaman iyi bir tercih olduğunu vurgulayan Tavukçuoğlu, yurtdışında yaşayan Türklerin, şuana kadar gerçekleştirilen satışlardan yüzde 10 ila 30 arasında bir katkılarının bulunduğunu ifade etti.

YÜKSELEN MALİYET FİYATLARA YANSIMADI

Konut alıcısı için şimdiye kadarki en cazip dönemden geçtiklerini belirten Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz ise, inşaat maliyetlerinin 1.5 yıldan beridir arttığını ve maliyetlerin henüz fiyatlara yansımadığını söyledi. Döviz artışlarında şuan suni bir köpüklenme olduğunu kaydeden Yılmaz, gayrimenkule yatırım yapmanın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘dövizleri bozdurun’ çağrısına en iyi yanıt olacağını belirtti.

Artan dövizin yabancılar ve gurbetçi vatandaşlar için büyük bir fırsat doğurduğunu belirten Aşçıoğlu Yönetim Kurulu Üyesi Cenk Aşçıoğlu ise, yabancıların ve yurtdışında yaşan Türklerin, Türkiye’deki alım güçlerinde büyük bir iyileşme yaşandığını belirterek KDV avantajı ile birlikte gayrimenkul fiyatlarının oldukça ucuzladığını ve markalı projelere yönelik büyük bir talep artışının yaşandığını ifade etti.

SATIŞLARA OLUMLU YANSIYOR

Gurbetçilerin yaz tatili için geldikleri Türkiye’den gayrimenkul satın aldığını söyleyen Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt ise, satışların artmasında, yurtdışında yaşayanlara özel hazırlanan kampanyaların ve kredi kullanabilme avantajının da etkili olduğunu belirterek, hem gurbetçilerin hem de İran, Irak gibi körfez ülkelerinin, Türkiye’deki konut sektörünü canlandırdığını ve bundan mutlu olduklarını ifade etti.
HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İstanbul'da 48 bin bina risk altında

İstanbul'da 48 bin bina risk altında

İstanbul Deprem Çalıştayı'nda megakentin konut durumu ele alındı.

12 November 2019


Beylikdüzü Yaşam Vadisi'nde etap çalışması sürüyor

Beylikdüzü Yaşam Vadisi'nde etap çalışması sürüyor

Beylikdüzü Belediyesi'nin Yaşam Vadisi projesinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

11 November 2019


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum