Hakan Erilkun: “Kentsel Dönüşüm Amacından Uzaklaşıyor”

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, kentsel dönüşümün amacından tamamen uzaklaştığını söyledi

26 Ekim 2015
Hakan Erilkun: “Kentsel Dönüşüm Amacından Uzaklaşıyor”

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, kentsel dönüşümün amacından tamamen uzaklaştığını söyledi...

Kentsel dönüşümün amacından giderek uzaklaştığını söyleyen Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, 3.yılı dolduran yasayla dönüşümda yaşanan aksaklıklar süreci sancılı bir döneme soruyor dedi.

Erilkun, "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında 6306 sayılı Kanun ile başlayan, depreme dayanıksız olan eski yapıların tamamen yıkılarak yeniden inşa edilmesi esasına dayanan kentsel dönüşüm, amacından uzaklaşmaya başladı. 3. yılını dolduran yasayla dönüşümlerde yaşanan aksaklıklar, süreci sancılı bir döneme sokuyor. Son alınan kararla bakanlığın acele kamulaştırma talebi anayasa mahkemesi tarafından ret edildi. Buna göre tebligat ve ortak karar alarak uzlaşma şartı aranıyor" ifadesinde bulundu.

SÜRECİN ÖNÜNÜ KAPATIYOR
Kanunda yapılan değişiklikle çoğunluk kararı aranmasının kentsel dönüşümün hızlanmasının önünde bir engel olduğunun altını çizen Erilkun, "İlk çıkan yasada kat maliklerinin birinin bildirimiyle yıkım yapılabiliyordu. Kanunda yapılan değişiklikle çoğunluk kararı aranması kentsel dönüşümün hızlanmasının önünde bir engel olarak görüyorum"dedi.

EVLERİ BOŞALTILAN VATANDAŞLAR MAĞDUR OLUYOR
Kentsel dönüşüm kapsamında evleri boşaltılan vatandaşların mağdur olduğuna dikkat çeken Hakan Erilkun, Önemli olan çok katlı eski yapıların devlet desteği ile yenilenmesidir. Başta kira yardımı olmak üzere devlet teşviklerinin pek çok yerde ödenmediği, evlerini boşaltan vatandaşların mağdur olduğu görülüyor” ifadesinde bulundu.

2/3 ÇOĞUNLUK İÇİN YARGI YOLU TEKRAR AÇILDI
2/3 çoğunluk kararı için yargı yolunun tekrar açıldığını ifade eden Erilkun, "Bu nedenle işlemlerde tüm kat maliklerinin razı olacağı şekilde ilerleme yapılabiliyor. Hatta bir malikin izin vermemesi bile bina yıkımına engel teşkil ediyor. Çünkü bu malik dava açarak yürütmeyi durdurabiliyor. Son karar ile de bakanlığın acele kamulaştırma talebi anayasa mahkemesi tarafından ret edildi. Buna göre tebligat ve ortak karar alarak uzlaşma şart" şeklinde sözlerini tamamlandı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İzmir Büyükşehir Belediyesi Örnekköy’deki dönüşüme başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Örnekköy’deki dönüşüme başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Örnekköy’deki 18 hektarlık alanı kapsayan kentsel dönüşüm pro

04 Ekim 2017


Kamuya ait 60 bin lojman elden çıkarılacak

Kamuya ait 60 bin lojman elden çıkarılacak

Yeni Torba Kanununun tasarısında kamuya ait 60 bin lojman satışa çıkarılarak, elde edilen gelirin ke

03 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.