Haliç Tüp Geçit Projesinde Çalışmalara Başlandı

28 Ocak 2016
PAYLAŞ
Haliç Tüp Geçit Projesinde Çalışmalara Başlandı

Haliç'in iki yakasını tüp geçitle bağlayacak olan Haliç Unkapanı Karayolu Tüneli Projesi'ne start verildi...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın Esenler'de yaptığı konuşmada ilk kez tanıttığı Haliç Unkapanı Karayolu Tüneli Projesi'nde çalışmalara başlandı. Haliç'in iki yakasını tüp tünelle birleştirmeyi hedefleyen proje kapsamında kara tarafı ve deniz ortam zemin çalışmaları için 25 Şubat’a kadar çalışma yapılacak.

Denar Deniz Araştırmaları Firması tarafından yürütülecek çalışmalar kapsamında Aykut Kaptan isimli dalgıç gemisi ile Kuzey Deniz Saha Komutanlığı önü, Haliç Metro Köprüsü doğusu, Turyol Rıhtım önü, İBB Haliç Sosyal tesisleri önünde kalan bölümlerde zeminin haritalarının üretilmesi için deniz ölçümleri yapılıyor.

Haliç Unkapanı Karayolu Tüneli projesiyle beraber, trafik Unkapı'nından yeraltına alınacak, Haliç'i tüp tünelle geçecek olan araçlar Kasımpaşa'dan çıkacak. 2018 yılında bitirilmesi hedeflenen proje için 100 milyon TL bütçe ayrıldı. Projenin hayata geçmesiyle Unkapanı Köprüsü tarih olacak ve Sokullu Mehmet Paşa Cami ile Perşembe Pazarı bölgesi yeniden revize edilecek.


"Haliç Tüp Geçit Projesinde Çalışmalara Başlandı" haberine ait yorum yok

Yorum Yap