Haliç’e Tüp Geçit

İbb, Haliç Unkapanı Karayolu Tüneli Tüp Geçit projesi için düğmeye bastı. 26 Temmuz’da ihaleye çıkacak olan projenin 700 günde tamamlanması planlanıyor...

11 Temmuz 2016
Haliç’e Tüp Geçit İbb, Haliç Unkapanı Karayolu Tüneli Tüp Geçit projesi için düğmeye bastı. 26 Temmuz’da ihaleye çıkacak olan projenin 700 günde tamamlanması planlanıyor...

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Kadir Topbaş'ın "ustalık eserim" diye nitelendirdiği Haliç-Unkapanı Karayolu Tüneli Tüp Geçit projesine start verdi. Haliç Unkapanı Karayolu Tüneli Tüp Geçiş projesi 26 Temmuz’da ihaleye çıkıyor.

Yer tesliminden itibaren 700 günde tamamlanması planlanan Haliç Unkapanı Tüp Geçit projesinin tamamlanması ile birlikte 1836’da inşa edilen Unkapanı Köprüsü’nün de kaldırılması planlanıyor.

Haliç Unkapanı Karayolu Tüneli Tüp Geçit projesi tamamlandığında mevcut köprü kaldırılarak yaya ulaşımı Karaköy’den Kasımpaşa’ya oradan da Hasköy’e kadar deklerle sağlanacak.

Yer yer yüzer iskeleler olacak. Yüzer iskeleler gemi ulaşımına uygun halde açılır kapanır biçimde inşa edilerek tersaneye deniz ulaşımı devam edecek.

Unkapanı karayolu tünel geçiş projesi ile tarihi yarımada Unkapanı üzerinden Şişhane, Kasımpaşa, Karaköy güzergâhına bağlanarak kara ulaşımı tamamen su altında kurulacak bir tünel köprü ile sağlanacak.

DENİZ SEVİYESİNİN 8.5 METRE ALTINDA
 Deniz tabanına çakılan kazıklar üzerine kurulacak olan sualtı köprüsü deniz seviyesinin 8,5 metre altına inşa edilecek. Mevcut köprünün engellemiş olduğu su akıntısı, ulaşımın suyun altına alınmasıyla tekrar sağlanarak Haliç’in temizlenmesine önemli ölçüde katkı sağlayacak. Üç şerit geliş, üç şerit gidiş olmak üzere köprü toplam 900 metre uzunluğunda olacak.PERŞEMBE PAZARI YENİDEN DÜZENLENECEK
Proje ile birlikte Haliç kıyısındaki tarihi yapıların ön plana çıkarılması öncelikli hedef olacak ve Haliç kenarları yeniden tanzim edilerek yeni rekreasyon ve yeşil alanlar kazandırılacak.

Köprü çıkış noktaları belirli mesafelerde kapalı tutulurken çevre düzenlemeleri ve peyzaj çalışmaları yapılacak. Karaköy çıkışında bulunan Perşembe Pazarı bölgesi yeniden düzenlemeye tabi tutulacak. Tarihi doku korunarak parklar, oyun ve spor alanları, yürüyüş yolları, etkinlik alanları yer alacak ve bölge sosyal yaşama açılacak.

Mimar Sinan’ın inşa ettiği Haliç’in incilerinden Sokullu Mehmet Paşa Camii ve çevresi yeniden düzenlemeye tabi olacak. Ayrıca camii çevresinden bulunan Saliha Sultan Çeşmesi ve çevresi düzenlenip canlandırılacak.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.