Hükümetin 2016 Eylem Planında İnşaatı İlgilendiren 6 Madde

10 Aralık 2015
PAYLAŞ
Hükümetin 2016 Eylem Planında İnşaatı İlgilendiren 6 Madde

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2016 yılı Eylem Planını açıkladı. Plana göre ev almak isteyen vatandaşlara yüzde 15 devlet katkısı sağlanacak, uzun zamandır beklenen Kanal İstanbul projesi içinde yasal düzenlemeler tamamlanacak...

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ATO Congresium'da 64. Hükümetin 2016 Yılı Eylem Planı'nı açıkladı. Davutoğlu şunları söyledi: "Türkiye ekonomisi gelişmekte olan ülkelerin çoğuna göre 2 katı arttı. Bu yıl büyüme yüzde 3,5-4 arasında olur, gelecek yıl daha iyi bir yıl olacak. Bu hafta içinde Eylem Planı'nın uygulanmasına yönelik Bakanlar Kurulu kararını çıkarıyoruz. Bir hafta içinde reformların izlenmesi ve reform grubu oluşturacağız." dedi.

2016 Eylem Planı'nda emeklilerden, öğrencilere, çalışan kadınlardan, gençlere bir çok grubu kapsayacak çalışmalar yapıldı. Planda ev sahibi olmak isteyenlere müjde de verildi. Yüzde 15 destek katkısı başlatılıyor. Ev almak isteyen vatandaş bankaya gidip konut hesabı açtırdığı taktirde devletten yüzde 15 katkısını alacak.

2016 yılı Eylem Planı'na göre 3 ay içinde konut hesabı uygulaması başlatılacak. Ev almak için hesap açan vatandaşlara yüzde 15 devlet katkısı sağlanacak. Bununla beraber imar planı değişiklikleri sonucu ortaya çıkacak değer artışından kamunun pay almasını sağlayacak düzenlemelerde Mart sonuna kadar çıkarılacak. 2016 yılında emekliler ve dar gelirli vatandaşlar 250 TL taksitle konut sahibi yapılacak.  Kanal İstanbul projesi için yasal düzenlemenin de Haziran sonuna kadar yapılması planlanıyor. Gayrimenkul sertifkası çıkarılıcak.  Arsa maliyetlerini de azaltacak yeni bir sistem kurulacak.


"Hükümetin 2016 Eylem Planında İnşaatı İlgilendiren 6 Madde" haberine ait yorum yok

Yorum Yap