İBB'nin Deprem Seferberlik Planı'na destek geldi

İstanbul için büyük önem taşıyan Deprem Eylem Planı'na STK'lardan destek geldi.

31 October 2019
İBB'nin Deprem Seferberlik Planı'na destek geldi 26 Eylül günü Silivri açıklarında meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremden sonra harekete geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Deprem Eylem Planı'nı hazırladı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından duyurulan plana Sivil Toplum Kuruluşları (STK) tarafından destek geldi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Deprem Güçlendirme Derneği Başkanı Sinan Türkkan, konunun önemini yıllardır dile getirdiklerini ifade ederek, "Biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Tüm binaları yıkıp yeniden yapmak hem 20 yıldan uzun sürecek, hem de maliyeti artıracaktı. Uygun binaları güçlendirerek zaman kazanılacağının anlaşılmasından memnunuz" diye konuştu.

Dernek olarak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun açıkladığı Deprem Seferberlik Planı'ndan memnuniyet duyduklarını belirten Türkkan, "İstanbul'da, Marmara Denizi'nde meydana gelmesi mümkün 7'den büyük bir deprem sonucunda 40 binin üzerinde binanın yıkılması ve ağır hasar alan binalar sebebiyle 2 milyonun üzerinde insanın açıkta kalması olası" ifadelerini kullandı.

"ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ"

İstanbul'da beklenen büyük depreme karşı güçlü binaları oluşturmak amacıyla yıkıp yeniden yapmanın zaman kaybı olduğunu ve bu kadar zamanın da olmadığını belirten DEGÜDER Başkanı Sinan Türkkan, kendilerinin İstanbul için üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını ifade ederek, "Tüm binaları yıkıp yeniden yapmak hem 20 yıldan uzun sürecek, hem de maliyeti artıracaktı. Uygun binaları güçlendirerek zaman kazanılacağının anlaşılmasından memnunuz. Maalesef, beklenen yıkıcı İstanbul depreminde vatandaşın can güvenliğini sağlaması mümkün olmayan binaların önemli bir kısmı, kentsel dönüşüme giremedi. Sadece belli semtlerde müteahhitlerin gelir beklentilerine göre, mahalli parsel bazında dönüşümler gerçekleşti. Hâlbuki, İstanbul Valiliği'ne bağlı İPKB (İstanbul Proje Koordinasyon Birimi) 1999 öncesinde yapılan okul binalarının yüzde 85'inde yapısal dönüşüm gerçekleştirdi. 700'ün üzerinde devlet okulu, 40'ın üzerinde sağlık binasını yıkılıp yeniden yapılmak yerine, depreme karşı güçlendirildi. Bu örnek, bize kentsel dönüşümün kamu gözetimi olmadan müteahhitlere bırakıldığında etkin olmadığını gösteriyor. İBB'nin bu konuyu ele alması bu açıdan da çok önemli" şeklinde konuştu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum