İkinci el konutların kredi faiz oranı arttı

Tarihi konut kredisi kampanyasında ikinci el konutlar için sunulan faiz oranı değişti.

24 July 2020
İkinci el konutların kredi faiz oranı arttı Haziran ayının başından itibaren kamu bankaları tarafından sunulmaya başlanan tarihin en düşük maliyetli konut kredisiyle sıfır konutlar için yüzde 0.64, ikinci el konutlar için yüzde 0.74 faiz oranı sunulmuştu. Ayrıca 12 ay ödemesiz, 180 aya kadar vade imkanı da her iki kredi türünde sağlanmıştı.

Kamu bankalarının ikinci el konut kredileri için sunduğu faiz oranını yüzde 0.79'a çektiği bildirildi. Bunun yanı sıra ikinci el konutlar için 12 ay ödemesiz dönem uygulaması sona ererken vade oranı da 120 aya çekildi. Öte yandan sıfır konutlar için sunulan kredi olanaklarında değişiklik yapılmadı.

"KONUTTA FİYAT ARTIŞLARI FRENLENİR"

Milliyet'te yer alan habere göre, kamu bankalarının ikinci el konutlar için sunduğu kredide değişikliğe gitmesi, sektör temsilcileri tarafından sıfır konut satışının teşviği açısından önemli bulundu.

Söz konusu kararı değerlendiren KONUTDER Başkanı Altan Elmas, "Hükümet, Hazine ve Maliye Bakanlığı, kamu bankaları ekonomiye katkı sunacak, tüketiciye destek olacak en iyi imkanları oluşturmaya devam ediyor. KONUTDER olarak talebimiz de bu yöndeydi. Bundan sonra bir kere konut fiyatlarına aşırı zam yapma davranışı frenlenecek. Çünkü bunu üreticilerin yapmadığını gördük. İkinci elde yapıldığı görüldü. Stokların erimesi, nakde hızlı dönmesi, yeni projelerin gelmesi, tüketicinin sağlam ve enerji verimli konutlara yönelmesi açısından farkın açılması çok önemliydi" ifadelerini kullandı.

"KONUT SATIŞLARINA ETKİ EDER"

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım ise değişen konut kredisi şartlarının yakın zamanda konut satışlarına etki edeceğini, tüketicinin en uygun şartı oluşturan sisteme göre hareket ettiğini belirterek, "Birinci ele yapılan takviye; ekonomiye direkt katkı, istihdama katkı, 250 alt sektöre katkıyı getiriyor. Piyasaları rahatlatmak açısından hızlı bir karşılığı oluyor. İkinci elde ise parayı birinden alıp diğerine veriyorsunuz. Bugünlerde özellikle ekonomiye katkı için enerjimizi doğru kullanmamızda fayda var. Ayrıca özel bankaların da, bu hareketin sürdürülebilir olması için aynı şekilde desteklerini bekliyoruz" diye konuştu.

"BİRİNCİ EL KONUT PİYASASININ AĞIRLIĞI GÖRÜLECEK"

İkinci el konut satışlarının sistemde faydasının sadece satan kişilere olduğuna dikkat çeken Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, "Üretimdeki yani birinci el konutlar ise onlarca sektöre, binlerce kişiye fayda veriyor. Biz de sık sık gündeme getiriyorduk. Bundan sonra birinci el konut piyasasının ağırlığını görmeye başlayacağız. Vatandaşlar ise deprem, enerji, sağlık gibi temellerde güvenli konuta olan ihtiyacını daha bilinçli gidermiş olacak" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum