İmar barışından gelen kaynak kentsel dönüşüme aktarılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, imar barışından gelecek kaynağın nasıl kullanılacağına açıklık getirdi.

12 May 2018
İmar barışından gelen kaynak kentsel dönüşüme aktarılacak Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Fuzuli Katlı Kavşağı'nın açılış törenine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, burada bir konuşma yaptı.

Milliyet'te yer alan habere göre, imar barışından gelecek kaynağın kentsel dönüşüm faaliyetlerinde kullanılacağını işaret eden Bakan Özhaseki, belediyelere sıfır faizli kredi verileceğini de yineledi. İmar barışının gerekliliğinden bahseden Özhaseki, "Birçok yerde belediyeler kaçak yapılaşmaya göz yumdular ve Türkiye'nin yüzde 60'a yakın bir bölümü kaçak yapı haline geldi. Elektrik ve su bağlanması problem, onun ekonomik olarak bir değere dönüşmesi problem. Baştan sonra problemler yumağı şeklinde devam ederken bu işi artık kesip atmak şeklinde bir karar alarak imar barışını getirdik. Yasa dün akşam çıktı. Cumhurbaşkanımız onayladıktan sonra Türkiye'de yaşayan vatandaşların yüzde 60'ı artık devletle ihtilaflı olmaktan kurtulacak, mahkemelik olmaktan kurtulacak. Belediye başkanlarımız rahatlayacak, birde ayrıca bu iş bir ekonomik değere dönüşecek, oradan aldığımız parayı da kentsel dönüşümde kullanacağız" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin deprem bölgesinde olduğunu anımsatan Bakan Özhaseki, imar barışından gelecek paranın Türkiye'nin depreme hazırlanmasında da kullanılacağını ifade etti. Bakan Özhaseki, "Topraklarımızın yüzde 66'sı birinci ve ikinci derece deprem bölgesinden oluşuyor. Nüfusumuzun yüzde 71'i de yani 60 milyon insanımızda her an deprem olabilecek yerlerde oturabiliyorlar. O zaman bizim hazırlık yapmamız gerekmiyor mu? Evlerimizi daha sağlam bir şekle getirmemiz gerekmiyor mu? İşte bunun için o toplanan bütçeyi de belediyelerimize yüzde 0 faizli kredi olarak kullandıracağız. Bunların neticesinde Türkiye'de büyük bir dönüşüm başlayacak. Bu dönüşümlerden ekonomi istifade edecek. İstihdam artacak ve yepyeni şehirlere kavuşmuş olacağız. Bu yasanın ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Allah utandırmasın" ifadelerini kullandı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum