İmar Mevzuatı Çözümüne STK Katkısı

08 Mayıs 2015
PAYLAŞ
İmar Mevzuatı Çözümüne STK Katkısı

İmar mevzuatı ile ilgili bir süredir gündemde olan problemlerin çözümünde sürece sivil toplum kuruluşları da dahil oldu.

İmar mevzuatı uygulamalarında yaşanan problemlerin giderilmesi amacıyla düzenlenen çalıştaylar dün ilk olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde Ankara'da toplandı. İmar mevzuatı sıkıntılarının çözüm sürecinde sivil toplum kuruluşları da aktif olarak sürecin içinde yer alıyor.

Çalıştayda Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin dışında sivil toplum kuruluşlarından, kamu kurum ve kuruluşlarından pek çok kişi de hazır bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, imar mevzuatlarındaki mevcut sıkıntıların çözümü için çalışmalara hız verdi.

Ülkenin içinde olduğu hızlı değişim ve gelişim sonucunda revizyona uğrayan, anlam bütünlüğü yer yer kaybolmuş olan mevzuat, 50 kişilik komisyon tarafından detaylı şekilde incelenecek. Komisyonda 16 büyükşehir, 9 il ve ilçe belediyesi, 6 bakanlık, 7 üniversite, 5 STK temsilcisi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığından imar mevzuatı konusunda yetkin uzman personel görev alacak. Komisyon yürürlükte olan imar mevzuatının dışında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından oluşturulan taslak mevzuat ve Büyükşehir Belediyelerinin mevcut yönetmeliklerini de gözden geçirecek.

-
İmar Mevzuatı Çözümüne STK Katkısı
-

Yaşanabilir, insan odaklı, çevreye duyarlı ve kimlikli şehir yapısına kavuşmak amacıyla atılacak adımların ilki olacak olan bu mevzuat, 15 günde bir toplanacak olan komisyonun ellerinde şekillenecek. Komisyon Büyükşehir Belediyelerinin yürürlükteki yönetmeliklerini de analiz ederek gerekli bulunduğu takdirde İmar Mevzuatı'nın revizyonunu gerçekleştirecek. Çalışmada bürokratik işlemler minimum seviyede tutulup, ilk sonuçların 3 aylık bir dönem içinde alınması planlanıyor.


"İmar Mevzuatı Çözümüne STK Katkısı" haberine ait yorum yok

Yorum Yap