İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Haziran ayı sonuçları belli oldu

Türkiye İMSAD tarafından her ay yayınlanan, İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi sonuçları açıklandı. Raporda son dört aydır süren hızlı iyileşme ve artışın Haziran ayı sonuçlarına da yansıdığı görüldü.

18 Temmuz 2017
İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Haziran ayı sonuçları belli oldu Türkiye İMSAD tarafından her ay yayınlanan, İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi sonuçları açıklandı. Raporda son dört aydır süren hızlı iyileşme ve artışın Haziran ayı sonuçlarına da yansıdığı görüldü.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (Türkiye İMSAD) her ay düzenli olarak yayınladığı, İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi’nin Haziran 2017 sonuçları belli oldu. Haziran ayında Mayıs ayına göre 0.39 puan artışı gözlemlenen ‘Bileşik Endeks’te geçen dört aydan farklı olarak, alt endekslerde güven ve beklentilerdeki iyileşme sürüyor. Haziran ayı ‘Faaliyet Endeksi’nde ise gerileme yaşanırken, bu gerilemede Ramazan ve Bayram dönemlerindeki çalışma saatlerinin azalmasının etkili olduğu vurgulandı. Faaliyet Endeksi’nde yaşanan gerilemeye rağmen, haziran ayındaki güven ve özellikle piyasa ve sipariş beklentilerindeki artış yaz aylarının geri kalanı için ümit vaat ediyor. Sektöre yönelik olumlu tespitlerin yer aldığı Bileşik Endesk, son beş aydır artış gösteriyor ve geçen yılki seviyesine önemli ölçüde yaklaştı.  

Dönemsel durağanlığa rağmen ihracatta artış devam ediyor

Özellikle Nisan ve Mayıs aylarında önemli ölçüde canlanan faaliyetlerin, Ramazan ve Bayram dönemlerinin etkisi ile yavaşladığı görüldü. Çalışma günü sayısının azalması nedeniyle ‘Fiyat Endeksi’ 0.7 puan geriledi fakat faaliyetlerin orta vadeli dinamikleri güçlenmeye devam etti. Geçen yılın haziran ayı seviyesinin üzerine çıkan Haziran 2017 ‘Fiyat Endeksi’, yurtiçi satışlar bazında Mayıs ayına göre gerilerken, ihracat anlamında artışını sürdürdü. Cirolarda da bir önceki aya göre zayıflama yaşanırken tahsilat hızı artışı da mevsimsellik etkisi ile yeniden durağanlaştı.

Güven seviyesi geçen aya göre artış gösterdi

‘Güven Endeksi’ Haziran ayında kademeli ve sınırlı yükselişini beşinci aya taşırken, son beş ayın en sınırlı artışı da bu ayda gerçekleşti. Raporda, ‘Güven Endeksi’ndeki toparlanmanın, hız kaybetmekle birlikte sürdüğü belirtildi. Gerilemeye rağmen ‘Güven Endeksi’ndeki artışın önemli olduğu vurgulandı. Haziran ayındaki faaliyetlerde gözlemlenen sınırlı düşüşe rağmen orta vadeli dinamiklerin çalışmaya devam etmesinin güven artışını desteklediğinin altı çizildi. Güven seviyesi, geçen yılın Haziran ayı güven seviyesinin 3.6 puan altında kalırken, bu yıl Mayıs ayına göre 0.3 puan artış gösterdi. Ülke ekonomisinin genel gidişatına ilişkin, uzun süre sonra başlayan güven artışı durağanlaşırken inşaat malzemeleri sanayisine yönelik güven ise toparlanmaya devam etti. Raporda, güven unsurlarındaki toparlanmanın, önümüzdeki dönem için ümit verdiği fakat iyileşmenin yavaşlamasına dikkat edilmesi gerektiği belirtildi.

En iyi performans ‘Beklenti Endeks’inde

Haziran ayında en iyi performans gösteren alt endeks ise ‘Beklenti Endeks’i oldu. Mayıs ayında ise bir önceki aya göre, 1.4 puan artış gösteren ‘Beklenti Endeksi’, geçen yılın aynı dönemi beklenti seviyesinin 1.9 puan üzerine çıkarak uzun süre sonra ilk kez geçen yılki seviyelerine ulaştı. Türkiye ekonomisine ilişkin beklentiler haziran ayında da artarken önümüzdeki üç aya ilişkin alınan yurtiçi siparişlerin, haziran ayında da artışta olduğu gözlemlendi. Ayrıca gelecek üç aya ilişkin siparişlerde de sipariş artış hızı sürerken yurtiçi ve yurtdışındaki siparişlerdeki artış beklentisine bağlı olarak gelecek üç ayın üretim, yatırım ve istihdam beklentisinde de kuvvetli bir artış beklentisi ortaya çıktı. Özellikle faaliyet raporlarında toparlanma beklentisi sürerken haziran ayı faaliyetlerindeki gerilemeye rağmen güven, piyasa ve sipariş beklentilerinde yaz aylarında artış olması bekleniyor.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konya İnşaat Fuarı başlıyor

Konya İnşaat Fuarı başlıyor

Konya İnşaat Fuarı'nın tanıtım toplantısı düzenlendi.

16 Nisan 2018


Arsasını kat karşılığı müteahhide verene KDV indirimi

Arsasını kat karşılığı müteahhide verene KDV indirimi

Kat karşılığı arsasını müteahhide veren arsa sahiplerinin ödediği KDV tutar daraltıldı.

06 Nisan 2018


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum