İnşaat malzemelerindeki fiyat artışları için ek tedbir isteniyor

Sektör, inşaat malzemelerinde yaşanan ciddi fiyat artışlarına karşı yeni tedbirler bekliyor.

31 May 2021
İnşaat malzemelerindeki fiyat artışları için ek tedbir isteniyor İnşaat sektörünün son bir buçuk yıl içerisindeki en büyük sorunları arasında gösterilen inşaat malzemelerindeki fiyat artışları, son aylarda ciddi seviyelere ulaştı. Demir fiyatlarının son bir senede yüzde 116 oranında artış gösterdiği belirtiliyor. Bu durum karşısında inşaat sektörü temsilcileri, yeni tedbirlerin alınması gerektiğini ifade ediyor.

Sektörde girdi maliyetlerinde yaşanan artışlara ilişkin bir açıklama yapan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı M. Erdal Eren, inşaat projelerine yansıyan öngörülmesi mümkün olmayan ek maliyetler sebebiyle sektörün karşılaştığı problemlerin altını çizerek salgının etkilerine ilave olarak son dönemlerde sektörün temel girdileri arasında ilk sıralarda yer alan demir-çelik ve çimento fiyatlarında yaşanan yükselişlere değindi.

"200'Ü AŞKIN İŞ KOLUNU ETKİLİYOR"

Yüksek girdi maliyeti yükselişleri konusu ve paralelinde sektörde çoğalan problemlere çözüm konusunda ilgili bakanlıklar ve kurumlar ile görüşmeler yapıldığını açıklayan TMB Başkanı Eren, "Temel girdilerde öngörülmesi mümkün olmayan yüksek fiyat artışı, 200'ü aşkın iş koluyla doğrudan bağlantılı, ekonominin lokomotifi sayılan inşaat sektörünü zor durumda bırakmıştır. Sektörün önemli girdileri arasında yer alan inşaat demirinde son bir yılda kaydedilen yüzde 116'lık fiyat artışı ne enflasyon, ne de kur artışları ile açıklanamamaktadır" diye konuştu.

Fiyat artışları konusunda ilave önlemlerin önemine değinen Eren, pandeminin küresel ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri ve dünya piyasalarındaki gelişmeler aynı bakışla incelendiğinde, inşaat demiri fiyatlarının ilave önlem uygulanmadıkça kısa vadede olumlu şekilde değişmesinin ve belirsizliğin giderilmesinin mümkün olmayacağını dile getirdi.

"ADİL FİYAT FARKI DÜZENLEMESİ YAPILMALI"

İnşaat demiri fiyatlarının mevcut düzeyde olması durumunda ekonomik ev inşa edilmesinin mümkün olmayacağını, mevcut fiyat farkı uygulaması ile kamu yatırımı projelerinde de aksamalar yaşanabileceğini belirten Eren, "İnşaat demiri ile ilgili fiyat farkı formülünde kullanılan endeks ortaya çıkan bu beklenmedik maliyeti karşılamaya yetmemektedir. Kamu yatırımlarında piyasa şartlarını doğru bir şekilde yansıtacak endeksler kullanan, etkin ve adil bir fiyat farkı düzenlemesi yapılması gerekmektedir. Ayrıca demir çelik üreticilerinin bir nebze fedakârlık yapmaları beklenebilir" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


TÜRKİYE’DE EV SAHİBİ OLANLARIN ORANI DÜŞÜYOR

TÜRKİYE’DE EV SAHİBİ OLANLARIN ORANI DÜŞÜYOR

Türkiye’nin 2023 yılı konut portresini özetleyen KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı Ramadan Kumova, “20

25 December 2023


Yıllık bazda inşaat malzemesi ihracatı 29,56 milyar dolar oldu

Yıllık bazda inşaat malzemesi ihracatı 29,56 milyar dolar oldu

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemesi Sanayi Dış Ticaret Endeksi ekim ayı sonuçlarına

13 December 2023


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum