İnşaat Sektörü Ekonominin Lokomotifi!

Emlak ve gayrimenkul piyasasının öncü firmalarından AB Grup İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Bayrak, inşaat sektörünü değerlendirdi.

19 Kasım 2014
İnşaat Sektörü Ekonominin Lokomotifi!

Emlak ve gayrimenkul piyasasının öncü firmalarından AB Grup İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Bayrak, inşaat sektörünü değerlendirdi.

İnşaat sektörünün büyümekte olan firmalarından AB Grup İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Bayrak, Yeşilköy Polat Otel'de düzenlenen basın sohbet toplantısında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıda AB Grup İnşaat tarafından yapımı tamamlanarak satışa sunulan Güneşli AB Yaşam Evleri Projesini de tanıtan Muhsin Bayrak ''Kendisine bağlı iki yüzden fazla alt sektöre etki ederek ekonominin lokomotifi görevini üstlenen inşaat sektörü, 2013 yılında yüzde 7.1 büyüme gösterirken, ülke ekonoımişsini 2013 yılını yüzde 4 büyüme ile kapattı. Söz konusu vereilere dayanarak, 2013 yılında inşaat sektöründeki büyümenin ülke büyümesinin üzerinde performans sergilediğini söylemek mümkün'' dedi.

İnşaat sektörünün dinamik bir sektör olduğuna değinen Muhsin Bayrak, ''Gelişmekte olan ülkemizin ihtiyaçlarına paralel olarak inşaat sektörü de dinamizmini artırarak büyümeye devam ediyor. İnşaat sektörü 2001 yılında krizin etkisitle küçülme yaşamış olsa da 2013 yılında hızlı bir büyüme gösterdi ve sektörün Gayri Safi Yurt İçi Hasıla içerisinde patı 2013 yılında yüzde 6,0 oldu. İnşaat sektörünün GSMH içibde payı ise yaklaşık yüzde 30 seviyesinde. Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Nisan 2014 aylık sektör raporuna görte; inşaat sektörü 2013 yılında yüzde 7.1 büyüme gösterirken, ülke ekonomisi 2013 yılını yüzde 4 büyüme ile kapattı. Söz konusu verilere dayanarak 2013 yılında inşaat sektörünün ülke ekonomisi üzerinde bir performans sergilediğini söylemek mümkün. 2013 yılında inşaat sekötürü büyüme oranlarına bakıldığında, ilk çeyrekte yüzde 5,8 ikinci çeyrekte 7,6, üçüncü çeyrekte yüzde 8,6, son çeyrekte ise yüzde 5.2 büyümenin gerçekleştiğini görüyoruz''diye konuştu.

Muhsin Bayrak ''Büyüyen ve ihtiyaçları da bu oranda artan ülkemizde gelişimin ana eksenini inşaat oluşturuyor. Her ne kadar ülkemizde faiz oranları, kredi sınırlaması ve konutta KDV düzenlemesi gibi unsurlar inşaat sektörünü olumsuz etkileyen unsurlar olarak karşımıza çıksa da ülkemizdeki hızlı nüfus artışı, kentsel dönüşüm projelri, üçüncü köprü projesi ile yeni konut proje alanlarının ön plana çıkması ve mütekabiliyet yasası ile yabancıya konut satışında beklenen artış sektörü hala cazip kılıyor'' diye konuştu.

KONUT STOK DURUMU

Türkiye'deki konut stokuyla ilgili konuşan Muhsin Bayrak, ''Konut stoğunda kesin veriler mevcut olmamakla birlikte, yenisi yapılmasa da Türkiye'ye 1 yıl yetecek konut stokunun olduğu yönünde. Fakat duruma farklı açıdan bakmak gerekirse Türkiye'de konuta olan talep hiçbir zaman bitmez. Her ne kadara Türkiye'de 20 milyonluk bir konut stoğu olduğu yönünde veriler olsa da bu yapıların yarısı kaçak ya da deprem, afet bölgesinde yer alıyor. Dolayısıyla inşata sektörünün konut stoku sebebiyle krizde olduğunu söylemek mümkün değil'' dedi.Verilere göre konut satış oranlarına ilişkin açıklama yapan Muhsin Bayrak, ''Konut satışlarında Şubat ayında İstanbul 17 bin 121 konut satışı ile en yüksek paya sahip oldu. Satış yıllarına göre, İstanbul'u 9 bin 386 konut satışı ile Ankara, 5 bin 128 konut satışı ile İzmir izledi''diye konuştu.

TÜRKİYE'NİN KENTSEL DÖNÜŞÜM HARİTASI

Muhsin Bayrak, ''Kentsel dönüşüm Türkiye'de gayrimenkul ve inşaat sekötünün gelişimi için yeni ve önemli bir unsur olacak. Bu açıdan uygulanabilir bir kentsel dönüşüm stratejisine sahip olunması büyük önem araz ediyor. Ülkemizde kentsel dönüşün iki yılını doldurudu. Yakalaşık 20 yıllık bir ömrün başında diyebiliriz ve riskli alan açısından bakarsak emekleme aşamasında, riskli yapı açısından bakarsak koşmaya başladı. Kentsel dönüşümün hedefinde 7 milyon konut ve 25 milyon kişi var. Şu aşamada yaklaşık 450 bin konutu ve 2 milyon kişiyi kapsamına almış durumda'' diye konuştu.

''KONUT BALONUNDAN SÖZ ETMEK MÜMKÜN DEĞİL''

Muhsin Bayrak,''İnşaat sektörü tabiatı itibarıyla arz-talep dengesine dayanıyor. Konut balonu oluşumundan söz edebilmemiz için gayrimenkul piyasalarında enflasyondan arındırılmış reel fiyatların en az altı çeyrek dönem boyuna sürekli olarak artması ve bu artışın kümülatif olarak yüzde 152i aşması durumunda fiyatlarda 'tepe noktasının' oluştuğu ve balon varlığından söz edilebilir. Satılık Konut Fiyat Endeksleri Türkiye geneli verilerine baktığımızda genel geçer, kabul görmüş bu kuralı doğrulayacak nitelikte aşırı bir artıştan söz etmemiz bugün için mümkün değil. Ayrıca bizdeki konut satışlarında bir kısmı peşin bir kısmı da kredi yoluyla ödendiği için Amerika'da inşaat sektöründe yaşanan konut balonunun bizde oluşması mümkün değil'' dedi.

AB YAŞAM EVLERİ'NE BÜYÜK İLGİ

Muhsin Bayrak,''Yüzde yüz yerli ve öz sermayemizle inşaat sektöründe faaliyet gösteriyoruz. AB Grup İnşaat olarak genellikle kendimize ait araziler üzerinde proje geliştiriyoruz. Bu da hayata geçiridiğimiz projelerde avantajlı metrekare birim fiyatları sağlıyor. Bugüne kadar İstanbul'da bir çok projeye imzamızı attık ve AB Yaşam Evleri de bu projelerden sadece biri. Güneşli'de yer alan AB Yaşam Evleri, Atatürk Havalimanına ve Dünya Ticaret Merkezine sadece 4 kilometre, Bakırköy Deniz Otobüslerine 6 kilometre, Mahmutbey TEM gişelerine 4 kilometre ve metrobüs güzergahına ise sadece 3 kilometre mesafede yer alıyor. Hesaplı metrekare fiyatları dikkati çeken 147 daireden oluşan projede satışa sunduğumuz 1 oda 1'salon daireden, 7 oda 1 salon daireye kadar farklı daire seçeneklerinin yer aldığı AB Yaşam Evleri, konut yatım yapmak isteyenlerce büyük ilgi, götürüyor. Erişebilir lüks ve konfor ilkesi ile hayata geçirdiğimiz proje, satışa sunula sadece birkaç hafta oldu ve neredeyse dairelerin yüzde 50'i satılmış durumda'' diye konuştu.

Önümüzdeki dönemde Basın Ekspres ve Nişantasşı'nda hayata geçirecekleri projelere de değinen Muhsin Bayrak, ''Kendi lokasyonlarının en iyi projeleri olmaya aday olan projelerimizden biri de 2014 yılının son ayı itibarıyla Nişantaşı'nda başlıyor. Valikonağı Caddesinin birinci parselinde yer alan Nişantaşı projesi, 2 blok 24 daireden oluşuyor. Havaalanına yürüme mesafesinde ve 52 dönüm arazi üzerinde konumlandırılacak olan Basın Ekspres projesi ise 1100 daire ve 5 yıldızlı oteli kapsıyor Basın Ekspres projesinin arsa yatırım bedeli 90 milyon lira''dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


TSE ve İNTES’ten müteahhitliğe standart geliyor

TSE ve İNTES’ten müteahhitliğe standart geliyor

Yapım sektöründeki müteahhitlik kriterleri, TSE ve İNTES tarafından yapılan müteahhitlik sektöründe

29 Aralık 2017


Miavita Beytepe yatırımcısı: İnşaat sektörü yüzde 18,7 arttı

Miavita Beytepe yatırımcısı: İnşaat sektörü yüzde 18,7 arttı

Miavita Beytepe yatırımcısı Nurettin Yılmaz, son günleri yaşanan 2017 yılı inşaat sektörü hakkında d

29 Aralık 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum