İnşaat sektörü güven endeksinde kısmı yükselme görüldü

İnşaat sektörü toparlanma belirtileri gösteriyor. İşte sektörün son durumu…

10 June 2020
İnşaat sektörü güven endeksinde kısmı yükselme görüldü Tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de olumsuz etkileyen koronavirüs salgını, sene başına canlı bir şekilde başlayan inşaat sektöründe durağanlığa yol açmıştı. Ancak normalleşmeyle birlikte inşaat sektöründe de toparlanma belirtileri görüldü.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından her ay açıklanan ve inşaat sektörünün son durumunu içeren Hazır Beton Endeksi Raporunun Mayıs 2020 verileri açıklandı.

Söz konusu rapora göre, Mayıs ayında inşaat faaliyetleri koronavirüs salgını sebebiyle düşük seviyede devam ederken normalleşmeye dönük takvim ile birlikte endekste önümüzdeki aylara yönelik beklentinin önemli oranda arttığı ve bu yükselişin yanı sıra güven endeksinde de kısmi bir yükselişin olduğu görüldü.

Raporda beklenti endeksinin de geçen yılın aynı dönemine göre önemli bir artış yakaladığı görüldü. Normalleşme takvimi ile birlikte ekonomi genelinde ve inşaat sektöründe toparlanmanın başlayacağına ilişkin beklenti, endeksin yükselmesine neden oldu. Faaliyetlerdeki düşük seviye ise Mayıs ayında da sürdü.

"KAMPANYALAR SEKTÖRE CAN SUYU OLACAK"

Hazır Beton Endeksi Mayıs 2020 Raporunu değerlendiren Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, "Normalleşmeye dönük takvim ile birlikte önümüzdeki aylara yönelik beklentimiz önemli oranda arttı. Beklentimizdeki bu yükselişin yanında Güven Endeksi de kısmi bir yükselme sürecine girdi. Bu beklenti ve güven düzeyinin ise mayıs ayında henüz faaliyetlerimize yansımadığını görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Kamu bankalarının yeni konut kredisi kampanyasını değerlendiren Işık, "Normalleşmenin beklenen trendinde devam etmesi, istihdam ve gelir yaratmada beklenen ivmenin ortaya çıkması durumunda yılın ikinci yarısında düşük faizin inşaat ve dolayısıyla hazır beton sektörüne olumlu katkısının olmasını bekliyoruz. Kamu bankalarının açıkladığı yeni kredi paketleri ile birlikte kredili satışlarda bir hızlanma görülüyor. Gayrimenkul sektörünü canlandırmak üzere başlatılan kampanyanın sektöre can suyu olacağına inanıyoruz" diye konuştu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum