İnşaat sektörü normalleşmeye hazırlanıyor

Salgın sürecinden olumsuz etkilenen inşaat sektörü, normalleşme sürecine hazırlanıyor.

06 May 2020
İnşaat sektörü normalleşmeye hazırlanıyor Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini gösteren koronavirüs salgını nedeniyle birçok sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de olumsuzluklar görüldü. Sektörde toparlanmanın yılın ikinci yarısından itibaren hız kazanması bekleniyor.

İnşaat sektörünün durumu hakkında değerlendirmelerde bulunan İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, sektörün 2020 yılının başlarında 2004-2008 dönemindeki parlak günlerinde döndüğünü belirtilerek, "Salgın nedeniyle her şey bıçak gibi kesildi. Beklentilerimizi başka bir döneme ertelemek durumunda kaldık" şeklinde konuştu.

Salgının ardından korunmak için evlerine kapanan insanların yaşam anlayışları ve davranışlarının değiştiğini ifade eden Durbakayım, "İnsanlar evlerini keşfetmeye başladı. Günün belirli saatlerinde kullandıkları balkonlar, evin en değerli bölümleri oldu. İşlerini evlerinden yapmak zorunda kalan insanlar, sakin ve gürültüden arındırılmış; ancak dış dünyayla bağlantı sağlayan iletişim altyapısı sağlam bir evin değerini gördü. Önümüzdeki satışa sunulacak projelerin yapısı sadece konfor ve huzura hitap etmekle kalmayacak, aynı zamanda insanların iş hayatlarını sürdürebileceği özelliklere de sahip olacak" ifadelerini kullandı.

SEKTÖR DESTEK BEKLİYOR

Salgın sürecini atlatırken desteğe de ihtiyaç duyduklarından bahseden İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, tapu harç oranlarının düşmesi, firmaların vergi ve SGK prim borçlarının KDV alacaklarından mahsubu, banka kredi borçlarının makul faiz oranları ve teminatı ile yeniden yapılandırılması gibi ekonomik tedbirlerin devreye alınmasının bu desteklerin başında geldiğini ifade etti.

ÇALIŞMALARDA GECİKMELER YAŞANDI

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün ise yurtdışı projelerde salgına karşı alınan önlemlerin ilave maliyetler ortaya çıkardığından bahsetti. Salgının şantiyelerdeki iş programlarında gecikmelere neden olacağını ifade eden Yenigün, "Bu kapsamda ortaya çıkabilecek ilave maliyetlerin karşılanması ve gecikmeler için uygulanmak istenecek cezai yaptırımlara karşı konunun hükümetler düzeyindeki temaslarda gündemde olması uygun olacak" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum