İnşaat Sektörü Yeni Mevzuatı Neleri Kapsıyor?

Önceki gün Maliye Bakanı Mehmet Şimşek inşaat sektöründe gri alan kalmayacağını açıklamıştı. Herkesin merak ettiği gri alanlara inşaat sektörü temsilcilerinden

10 Kasım 2015
İnşaat Sektörü Yeni Mevzuatı Neleri Kapsıyor?

Önceki gün Maliye Bakanı Mehmet Şimşek inşaat sektöründe gri alan kalmayacağını açıklamıştı. Herkesin merak ettiği gri alanlara inşaat sektörü temsilcilerinden açıklama geldi...

Geçtiğimiz gün Maliye Bakanı Mehmet Şimşek inşaat sektörünün uzun zamandır beklediği mevzuat sadeleştirme çalışmalarını tamamladıklarını açıklamıştı. Açıklamasında gri alanların ortadan kaldırılacağını belirten Şimşek, kayıt dışınında önüne geçileceğini söylemişti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, inşaat sektörü temsilcileri ile Mayıs ayında bir araya gelmişti ve sektördeki boşlukları konuşmuşlardı. Bakan Şimşek'in açıklamasındaki gri alanların ne olduğu netleşmeye başladı. İnşaat sektörü temsilcileri gri alanların başında sektöre sonradan katılan ve "vur-kaç" sistemiyle "çabuk para kazanmak isteyenler"in geldiğine dikkat çekti.

Toplantıda proje geliştiricileri olarak kayıt dışından duydukları rahatsızlıkları gündeme taşıdıklarını söyleyen Ağaoğlu Şirketler Grubu Murahhas Azası Hasan Rahvalı, "Mesela bizim hammaddemiz arsa. Arsa alıp, bekletip, vergisiz şekilde rant elde ediliyor. Adil değil! Piyasa arzının önü açılmalı. Örtülmüş, muğlak kalan alanlardır bu gri alanlar. Başında da kayıt dışı geliyor. Ekonomik iklimin doğru bir tabana oturması için herkes vergisini hakkaniyetle ödemeli. Büyük proje geliştiricilerinde buna titizlikle bakıldığını söyleyebilirim. Ancak farklı sektörlerden vur-kaç sistemiyle, bir defalığına kazanmaya gelenler risk alıyor. Nereden, ne kadar kazanacak ona bakıyorlar" dedi.

Konutder, Gyoder, İnder, MÜSİAD ve Ticaret Odası’nın katıldığı toplantıda konut geliştiriciliğini üç başlıkta topladıklarını anlatan Konutder Başkanı Ömer Faruk Çelik, "5-6 ay önce Gelir İdaresi’ne gittik. Problemlerimizi anlattık. 2-3 ay önce de onlar geldi. Buradan vergisel düzenleme çıkmayacak. Vergisel düzenleme kanun gerektiriyor. Bu da kabinenin kurulmasından sonra tartışılacak bir şey. Konut geliştiriciliğini, arsa alıp üzerine inşa ettiğimiz sistem, kat karşılığı modeli ve hasılat paylaşımı olarak ele aldık. Bu üç model üzerinde görüşleri aktardık. Kişiye göre değişen, bakış açılarına göre işleyen düzenlemeler var. Hepsi sadeleştirilecek. Kat karşılığı yaparken, satışı yapıyoruz. Faturayı kesme sistemi bile tartışılıyor. Evet, aynı yola çıkıyoruz ama diyelim ki arsa sahibi ödemesi gereken KDV bedelini ödemiyor, senin üzerine kalıyor. Bunların hepsi teknik detay. Teknik detayların içinde boğulmamak için bu, sektöre nefes aldıracak." dedi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan İnder Başkanı Nazmi Durbakayım, " Kayıt dışılık vergi adaletsizliğine neden oluyor. Devlet tabii ki vergisini alacak, sistem yürüyecek. Ancak bir kısım vergisini ödemiyorsa, arayı kapatmak için ödeyenden daha çok alınıyor" dedi.

Sektörün en büyük sıkıntısının vergi ve harçlar olduğunu belirten Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, "Bu çok önemli bir adım. Birbirimizi dinleyerek diğer problemlerimizi de çözeceğimizi düşünüyoruz. Aslında son adımda tüketici rahatlayacak. İnsanlara daha ekonomik konut satıp, daha çok vergi getirecek bu düzenlemenin yapılmasını bekliyoruz" dedi.

Portföy şirketlerini ilgilendiren sorunlara dikkat çeken İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes ise, KDV’nin yüksekliğiyle yapılan kademelendirme düzenlemesinin yeniden ele alınması gerektiğini belirtti. Bunların sadeleştirilmesiyle tüketicinin alımının daha kolaylaşacağını söyledi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Türk İnşaat firmaları Dubai'deki fuara katılacak

Türk İnşaat firmaları Dubai'deki fuara katılacak

Dubai'de düzenlenecek Cityscape Global 2017 Fuarı'na 13 Türk inşaat firması katılacak.

10 Eylül 2017


Karmod İzlanda'nın farklı yerlerine yaşam konteyneri gönderiyor

Karmod İzlanda'nın farklı yerlerine yaşam konteyneri gönderiyor

Karmod'un üretimini yaptığı yeni nesil yaşam konteynerlerinin İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te kull

07 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat