İnşaat sektörü 'Yeşil Mutabakat'a hazırlanıyor

Türkiye, Yeşil Mutabakat'a geçişe hazırlanıyor. Peki, inşaat sektörü buna hazır mı?

01 October 2021
İnşaat sektörü 'Yeşil Mutabakat'a hazırlanıyor Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından gerçekleştirilen gündem toplantısı, "Yeşil Mutabakata Hazır mıyız?" başlığı ile düzenlendi.

Toplantıda bir konuşma yapan Türkiye İMSAD Başkanı Tayfun Küçükoğlu, güçlü ve istikrarlı bir şekilde, orta-uzun vadeli hazırlıklara odaklanmak gerektiğine dikkat çekerek, "İçinde bulunduğumuz süreçte geleceğimizi, sanayimizi, ticaretimizi şekillendirecek uzun vadeli planlar, uluslararası seviyede devreye alınmaya başladı. En etkili ve kapsamlı planların başında bizi çok güçlü bir şekilde etkisi altına alacak olan Yeşil Mutabakat geliyor. AB yeşil dönüşümü yasal bir boyuta da taşıyor. Önemli bir kısmını sınırda karbon düzenlemesinin oluşturduğu Yeşil Mutabakatın kapsadığı enerji, sanayi, ulaşım ve binalarda enerji verimliliğine yönelik önlemler, AB ile iş birliği içindeki tüm ülkeleri doğrudan ve derinden etkileyecek" ifadelerini kullandı.

"ZAMAN VARKEN TEDBİR ALINMALI"

Konuşmasında kaynakların verimli bir şekilde kullanılması gerektiğini altını çizen Türkiye İMSAD Başkanı Küçükoğlu, "Günümüzde yükselen rekabet dolayısıyla ‘az ile çok' yapabilmenin önemi daha da artıyor. 'Az ile çok'un anlamı; sınırlı kaynaklarımızı daha iyi kullanarak, az kaynak ile daha çok iş ve ürün üretebilmektir. Enerji, ham madde insan ve sermaye gibi… Gelecekte var olmanın ve sürdürülebilir başarının temel kuralı, ‘az ile çok' anlayışını her alanda, durmadan daha ileriye taşıyabilmektir. Sürdürülebilirlik konusu Yeşil Mutabakat ile bu kadar ciddi bir boyuta gelmişken unutmamalıyız ki ülkemizde sanayicilerimizin ve üreticilerimizin bu durumdan etkilenmemesi gibi bir durum söz konusu olmayacak. Gelecek nesiller için hayati önemi olan kaynaklarımızı ihtiyacımız doğrultusunda en verimli şekilde kullanabilmek adına geç kalmadan gerekli hamleyi yapacağımıza inanıyorum. Yeşil Mutabakat sürecinde yapılması gerekenleri ertelemek, geleceğe yürürken gözlerimizi kapatmak olacaktır. Zaman varken tedbirlerimizi almak önceliğimiz olmalıdır" şeklinde konuştu.

"YEŞİL MUTABAKAT BİZE KARŞI BİR OYUN DEĞİL"

Toplantıda bir konuşma gerçekleştiren Horizon Consultancy Yönetici Ortağı Eser Erginoğlu, 'Avrupa Yeşil Mutabakatı ile ilgili söylenebilecek en doğru şey, bunun bize karşı oynanan bir oyun olmadığıdır' diyerek, "Aslında dünyada yapılması gereken bir şeye AB öncülük ediyor. Çünkü Paris İklim Anlaşması'nda da Kyoto Protokolü'nde de iyi niyet çerçevesinde imzalar atıldı ancak imza atan ülkeler çok bir şey yapmadı. İlk defa AB cesaretle bunu bir hukuki çerçeveye, kurallara bağlamak gibi bir inisiyatif ile yola çıktı ve kendisiyle ilgili de ‘2050'de karbon nötr bir kıta olacağım' diye bir hedef koydu. Bunu zaten 2005'ten beri kendi iç sanayisine uyguluyordu. Bu uygulamayı şu anda dışarıda da yaygınlaştırmak gibi bir amacı var" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum