İnşaat Sektörü Yüzde 15’lik Konut Desteğini Yorumladı

İnşaat sektörü temsilcileri devletin sağlayacağı yüzde 15'lik konut desteğini değerlendirdi. İşte inşaat sektörü temsilcilerinin açıklamaları...

30 Ocak 2015
İnşaat Sektörü Yüzde 15’lik Konut Desteğini Yorumladı

İnşaat sektörü temsilcileri devletin sağlayacağı yüzde 15'lik konut desteğini değerlendirdi. İşte inşaat sektörü temsilcilerinin açıklamaları...

Devletin, ilk kez konut alacakların birikimlerine yüzde 15 katkı sağlayacağının açıklanmasıyla birlikte inşaat sektörü temsilcilerinden önemli açıklamalar geldi.

Yüzde 15'lik konut desteği ile ilgili değerlendirmelerde bulunan inşaat sektörü temsilcileri kararın inşaat sektörünü canlandıracağı konusunda ortak açıklamalarda bulundular.

İşte inşaat sektörü temsilcilerinin açıklamaları :

İNDER BAŞKANI NAZMİ DURBAKAYIM

İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, devletin konut alımını destekleme kararını ‘bir tuşla iki kuş vurdu’ diyerek destekledi. Durbakayım, bu desteğin konut alma imkanı bulamamış kimselere bu yolu açacağını, aynı zamanda ise cari açığın önüne geçmek için ihtiyaç duyulan tasarrufu artırma anlamında olumlu bir adım olduğunu kaydetti.

Durbakayım, şöyle konuştu:

Bu uygulamanın arkasından 2014 sonunda 122 milyar lirayı bulan konut kredisi kullanma hacminin 200 milyar sınırını zorlayacağını söylemek hayal olmaz. Sözkonusu süreci finans sektöründeki serbest rekabetin tetiklemesini ve konut kredi kullanım faizlerindeki düşüş eğilimi takip edecektir. Diğer taraftan ilk defa ev sahibi olacak bir vatandaşa devlet tarafından yapılacak katkının belki az olduğu düşünülebilir. Biz bu katkıyı sadece ilk adım olarak düşünüyoruz. İlk defa konut alacak vatandaşlara damga vergisi, harç, KDV gibi konularda da katkı sağlanması yönünde teşviklerin de daha sonraki adımlar olacağını umuyoruz

TEMFED BAŞKANI ALİ TAYLAN

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Ali Taylan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başbakan Davutoğlu'nun konut kredisine devlet desteği verileceğine yönelik açıklamalarının sektörde önemli sinerji yaratacağını söyledi.

Söz konusu destekle vatandaşların konut sahibi olmak için tasarruf yapma konusunda motive olacaklarını belirten Taylan, "Şu an yerli ve yabancı müşterilere satışlar gayet iyi. Başbakan bunu söyledikten sonra artık bu uygulama hayata geçmiş sayılır. Dolayısıyla kararın konut arz ve talebine olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemlerde kararın etkisiyle piyasanın daha da hareketlenmesini bekliyoruz" dedi.

MÜFED BAŞKANI NECİP NASIR

Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır, devletin bu yönde vereceği bir desteğin sektörde büyük canlanma yaratacağını ve satış hedefleri konusundaki beklentiyi de önemli oranda yükselteceğini söyledi; “Eğer faizler de indirilirse piyasa hareketlenir. Merkez bankasının faizleri indirmesi halinde, bu süreç kredi faizlerine de yansıyacak ve sektörde ciddi bir canlanma yaşanacaktır” dedi.

TÜSODER EMLAK KOMİSYONU BAŞKANI HATİCE KOLÇAK

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, konut tasarruf hesabına aktarılacak yüzde 15 devlet katkısının biriktirilen peşinat kadar değil de konut fiyatının tamamı üzerinden hesaplanacağı şeklinde anlaşıldığını belirterek, "Oysa bankada biriktirilecek meblağın yüzde 15'ine kadar devlet katkısı yapılacak olup, tasarruf süresine göre kademeli azalabilecektir" dedi.

Kolçak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Ankara'daki inşaat zirvesinde konut alacaklara müjdeli haber verdiğini ancak bu haberin vatandaş cephesinde tam anlaşılamadığını savundu.

Bu düzenlemenin banka nezdinde sadece konut edinme amaçlı açılacak hesaplara ilişkin olduğunu, desteğin belirtilen süre zarfında biriktirilecek tasarrufa verileceğini kaydeden Kolçak, şöyle konuştu:

"Kredili satın alınacak konutlar için zorunlu olan asgari yüzde 25 peşinatı oluşturmak için açılacak konut tasarruf hesabına aktarılacak yüzde 15 devlet katkısının sanki biriktirilen peşinat kadar değil de konut fiyatının tamamı üzerinden hesaplanacağı şeklinde anlaşıldığı görülmektedir. Oysa ilk kez konut alımına yönelik tasarruf edilecek ve bankada biriktirilecek meblağın yüzde 15'ine kadar devlet katkısı yapılacak olup, tasarruf süresine göre kademeli azalabilecektir"

Kolçak, mevzuata göre konut kredisi kullanarak ev almak isteyenlerin alacağı evlerin en az yüzde 25'i kadar peşinat ödemesi gerektiğini vurgulayarak, "tutsat" kredilerinde de satın alınması düşünülen konutun ancak yüzde 75'ine kredi kullandırılabildiğine dikkati çekti.

"Bankada açılacak özel konut hesabında yeni düzenlemeye uygun birikim yapan kişiye 5. yılın sonunda bu meblağın yüzde 15'i kadar devlet katkısı sağlanacak" diyen Kolçak, "Örneğin, Mehmet Bey 400 bin liralık ev alacaksa bunun için yüzde 25 peşinatı bankaya açılacak özel konut hesabında 5 yıl boyunca biriktirdiğinde, 5. yılın sonunda toplanan 100 bin liraya devlet yüzde 15 yani 15 bin lira katkı yapacaktır" ifadesini kullandı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İNDER Başkanı Yine Nazmi Durbakayım Oldu!

İNDER Başkanı Yine Nazmi Durbakayım Oldu!

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER), gerçekleştirilen Genel Kurul Toplantısında yönetim kurulu başk

31 Mart 2017


Konut Fiyat Endeksi Ocak 2017 Açıklandı!

Konut Fiyat Endeksi Ocak 2017 Açıklandı!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), 2017 yılı Ocak ayı Konut Fiyat Endeksi (KFE) verilerini a

28 Mart 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat