İnşaat sektöründe 'çimento' krizi sürüyor

Müteahhitler ile çimento sektörü arasında fiyat tartışması devam ediyor.

01 September 2021
İnşaat sektöründe 'çimento' krizi sürüyor İnşaat sektöründe son aylarda artan malzeme fiyatları büyük sorun olarak gösteriliyordu. Özellikle çimento fiyatlarında yaşanan büyük artışların önüne geçilmesi adına müteahhitlerin talepleri bulunuyordu.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, çimento fiyatlarındaki büyük artışlardan sonra geçtiğimiz günlerde müteahhitler, 2 Eylül günü iş bırakma eylemi kararı almıştı. Bunun yanı sıra çimento sektörü ile fiyat pazarlıkların sürdüğü öğrenildi.

Yaşanan son gelişmelerden sonra yeni açıklamalarda bulunan İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkanı Tarık Tellioğlu, sektörün iş durdurma kararı verdiğini, kamu ve çimentocuların adımının ardından bu kararı 7 Eylül'e ertelediklerini duyurdu.

ÇİMENTO SEKTÖRÜ NE DİYOR?

Müteahhitlerin fiyat tepkisi üzerine değerlendirmelerde bulunan Türkçimento Üst Düzey Yöneticisi (CEO) Volkan Bozay, üretiminin yüzde 80'ini ithal girdiler olan enerji maliyetlerinin meydana getirdiğini belirterek, "İddia edildiği gibi yüzde 200’lere varan zamlar söz konusu değil. İnşaat maliyetlerindeki artışın tek nedeninin çimento olarak gösterilmeye çalışması da yanlıştır. Zira inşaatlarda kullanılan diğer girdilerden hiç bahsedilmemektedir. Bu durum, sektörümüzü kişisel bir sorun nedeniyle hedef göstermek olarak algılanmaktadır. Bu konuda Ankara ile görüşerek hareket edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası Genel Sekreteri Serdar Şardan ise bu süreçte inşaatların durdurulmasının ekonomide olumsuzlukları getireceğini dile getirerek, "Yeni mağduriyetler doğuracak; kazandırmayacak, kaybettirecektir. Çimento sektörü olarak şeffaflıktan yanayız; tüm kayıtlarımız da incelemeye açıktır" şeklinde konuştu.

REKABET KURUMU'NDAN DA AÇIKLAMA GELDİ

Müteahhitler, çimento zamlarına ilişkin Rekabet Kurumu'na inceleme çağrısında bulunmuştu. Konu hakkında açıklamada bulunan Rekabet Kurulu Başkanı Birol Küle ise fiyat yükselişleriyle gündeme gelen çimento sektörüne ilişkin kamuoyunda bazı eksik ve doğru olmayan bilgilerin olduğunu, Nisan ayından bu yana konuyla alakalı soruşturma yaptıklarını aktardı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum