İnşaat sektöründe demir-çimento zam tartışmaları sürüyor

Konut üreticileri, demir ve çimento zamlarına bir kez daha tepki gösterdi.

29 September 2020
İnşaat sektöründe demir-çimento zam tartışmaları sürüyor İlk olarak TOKİ Başkanı Ömer Bulut tarafından dile getirilen demir ve çimento fiyatlarına uygulanan zamlar, inşaat sektöründe beraberinde tartışmaları da getirdi. Ömer Bulut'un açıklamalarına çimento sektöründen yanıt gelirken tartışmaya diğer konut üreticileri de katıldı.

Dünya'nın haberine göre, yaz döneminde demirde ton fiyatı yüzde 40 artarak 4 bin 250 TL olurken çimentoda fiyatlar yüzde 15 arttı ve 380 TL seviyesine geldi. Konut üreticileri, artan maliyetlerin konut fiyatına yansımaması için zam oranlarının düşürülmesini ve ikiye bölünerek ilerleyen aylarda uygulanmasını talep ediyor.

"KONUT FİYATLARINA YANSIYACAK"

Demir ve çimento fiyatlarında görülen zammı değerlendiren İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, inşaatın hammaddeleri olan demir ve çimentoya bir anda yüksek oranda zam yapıldığını ifade etti.

Yaz dönemindeki düşük faizli konut kredisi kampanyasıyla sektör olarak 'nihayet nefes alabildik' demeye hazırlanırken zamların manidar olduğunu belirten Durbakayım, "Daha da ötesi sektör olarak devlet büyüklerimizden sektördeki çarklarin daha iyi dönmesi için teşvik talep ederken bu zam haberi bizi ters köşeye yatırdı. Kaynak sıkıntısı çekerken bir de artan maliyetleri karşılayabileceğini sanmıyorum. Artan maliyetler, direkt konut fiyatlarına yansıyacak" şeklinde konuştu.

"BİR MİKTAR SONRA YAPABİLİRLERDİ"

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu ise zor bir süreçten geçtikleri bu dönemde ana malzemeleri olan demir ve çimentoya yapılan zamların sektöre ağır geldiğini ifade etti.

Çimento ve demir sektörünün bu dönemde biraz daha dişlerini sıkmalarını ve yapılacak artışları daha küçük miktarlarda yapmalarını beklediklerini belirten Tellioğlu, "Bir miktar şimdi bir miktarda birkaç ay sonra yapılabilirdi" diye konuştu.

Birçok sektörde KDV oranlarının düşürüldüğünü hatırlatan Tellioğlu, devletten çimento ve demirde KDV oranlarını yüzde 18'den yüzde 8 düşürmesi beklediklerini açıkladı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum